Nizozemsko odmítlo žádost příbuzných letu MH-17 o vyšetřování tragédie za pomocí OSN.

Nizozemsko odmítlo žádost příbuzných letu MH-17 o vyšetřování tragédie za pomocí OSN.

Nizozemsko odmítlo požadavek umožnit OSN, aby nahradila odborníky, kteří vyšetřují tragédii letu malajsijských aerolinií MH-17. Tento návrh byl vznesen příbuznými cestujících.

Advokátní kancelář, která zastupuje 20 příbuzných z Belgie, Německa, Nizozemska a USA podala žádost dopisem zaslaným OSN, „aby jmenovala zvláštního vyslance, který vyšetřování převezme,“ uvedla agentura Reuters.

mh17

„Vyšetřování Bezpečnostní nizozemskou radou se neprovádí jen za pomocí nizozemských vyšetřovatelů,“ napsal Dick Schoof, úředník ministerstva spravedlnosti v odpovědi na žádost advokátní kanceláře.

Schoof poté poskytl seznam 11 zemí, které již vyšetřovacímu týmu něčím přispěly- včetně Malajsie, Ukrajiny a Ruska.

Příbuzní obviňují Nizozemsko z „úplného zpackání“ vyšetřování.


Svá obvinění zakládají na tom, že nizozemští odborníci nebyli schopni získat přístup k havárii na východě Ukrajiny, která je pohlcena vnitřním konfliktem mezi vládou v Kyjevě a samozvaným Doněckem a Luhanskem.

Dopis také viní vyšetřovatele za to, že neposkytli v souladu s mezinárodními požadavky žádné zajištěné důkazy, jakožto i za jejich neschopnost vytvořit právní případ, který bude stíhat odpovědné osoby.

Let Malajsijských aerolinií MH-17 havaroval v jihovýchodní Ukrajině 17. Července, kde zahynulo všech 289 lidí na palubě.

Oběti pocházejí z 10 zemí, i když většina cestujících byli občané Nizozemska.

Boeing 777 byl údajně sestřelen, ale zůstává nejasné, zda-li byl sestřelen raketou země-vzduch, nebo vojenským letadlem.

Nizozemská bezpečnostní rada také uvedla, že se bude z vraku, který byl dodán do Nizozemí, Boeing rekonstruovat.

Nizozemští odborníci tvrdí, že budou dány dohromady zbytky Boeingu, což přesně určí příčinu havárie.

Šéf Bezpečnostní rady Tjibbe Joustra uvedl, že i když některé části letadla chybí a další byly zničeny požárem, tak to nebude znamenat žádný problém.

Podle Joustra, bude rekonstrukce trvat měsíce a závěrečná zpráva o příčině havárie se očekává až v polovině roku 2015.

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články