Nizozemská vláda odmítá odhalit „tajnou dohodu“ ohledně havárie MH17

Nizozemská vláda odmítá odhalit „tajnou dohodu“ ohledně havárie MH17

Nizozemská vláda odmítla prozradit podrobnosti o tajné paktu mezi členy společného vyšetřovacího týmu, který zkoumá sestřelení letu MH17. Pokud některý z účastníků, včetně Ukrajiny, nechce, aby byly informace zveřejněny, tak budou uchovány v tajnosti.

Respektovaný holandský deník Elsevier poslal žádost nizozemskému ministerstvu bezpečnosti a práva na základě zákona o svobodě informací, aby odhalilo dohodu o společném vyšetřovacím týmu (JIT), spolu s dalšími 16 dokumenty. JIT se skládá ze čtyř zemí – Nizozemska, Austrálie, Belgie a Ukrajiny – kteří provádějí vyšetřování katastrofy MH17, kromě Malajsie. Malajsijské aerolinky, byly kritizovány za let přes válečnou zónu.

mh17

Součást dohody mezi čtyřmi zeměmi a nizozemským státním zastupitelstvím, zajišťuje, že všechny tyto strany mají právo na utajení. To znamená, že pokud se některá z dotčených zemí domnívá, že mohou být některé důkazy pro ně nebezpečné, tak mají právo si toto tajemství ponechat.Tohle je neuvěřitelná situace: Jak může Ukrajina, jako jeden z podezřelých být součástí takové dohody?“ napsal nizozemský občan v novinách Malaysia Today.

Navzdory tomu, že se nehoda stala ve východní Ukrajině již 17. července, bylo vypuštěno jen velmi málo informací, ohledně možných příčin. Spíše, než dát veřejnosti trochu informací ohledně vyšetřování, nizozemské ministerstvo bezpečnosti a práva má větší starosti o ochranu členů vyšetřování.

Věříme, že tento zájem mezinárodních vztahů má větší význam, než aby se informace zveřejnily, jelikož se jedná o vyšetřování mimořádně závažné události,“ dodalo podle deníku Elsevier ministerstvo.

Dalšími důvody pro odepření žádosti, je součást ochrany vyšetřovacích technik a taktiky, jakož i utajení jmen úředníků, kteří se vyšetřování účastnili. Ministerstvo uvedlo, že by došlo k porušení soukromí, pokud by bylo vyšetřování zveřejněno.

Nizozemský poslanec Pieter Omtzigt, který je členem Křesťansko-demokratické strany, poslal několik žádostí o informace, které mají být zpřístupněné veřejnosti. „My prostě nevíme, jestli Nizozemsko neohrožuje spravedlnost,“ uvedl poslanec v reakci na ministerstvo. Omtzigt byl také překvapen, že tato dohoda byla dokonce podepsána v tajnosti.

Malajsie je jedinou zemí, která přímo vyjednávala s pro-ruskými povstalci na východě Ukrajiny, zatímco malajsijský velvyslanec v Nizozemsku uvedl, že je nešťastný z toho, že Malajsie nebyla do vyšetřování zahrnuta. Nizozemský premiér Mark Rutte odletěl 5. listopadu do Kuala Lumpur, ale Malajsie tvrdí, že do dnešního dne nedostala pozvání, aby se k vyšetřování připojila.

Nejprve musíme být zahrnuti do vyšetřování JIT, jinak by bylo pro nás velice těžké spolupracovat v rámci šetření. Strany uvnitř šetření nás musí vzít do týmu, teď jsme jen účastníkem,“ uvedl malajsijský generální inspektor Policie Khalid Abu Bakar ve středu v Kuala Lumpur.

Předběžná zpráva zveřejněná v září nizozemskou bezpečnostní radou uvedla, že let MH17 havaroval důsledkem strukturální škody způsobené velkým množstvím vysokoenergetických objektů, které Boeing zasáhly zvenčí.

Nizozemští vyšetřovatelé dodali, že „neexistují žádné náznaky“, že by tragédie byla způsobena „technickou poruchou nebo vinou posádky.“

zdroj : http://rt.com
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články