New York Times: USA mely přístup k látce údajně použité k otravě Skripala od roku 1999

New York Times: USA mely přístup k látce údajně použité k otravě Skripala od roku 1999

Téměř před dvaceti lety se americké ministerstvo obrany zapojilo do likvidace chemického výzkumného ústavu bývalé sovětské republiky Uzbekistánu, kde byl testován nervový plyn Novichok, podle deníku New York Times.      

Článek z deníku New York Times, který vyšel v roce 1999, ukazuje, že USA úzce spolupracovaly se zemí bývalého Sovětského svazu Uzbekistán na dekontaminaci chemického výzkumného institutu v Nukusu, který byl deníkem popsán jako „jedno z největších zařízení pro testování chemických zbraní v bývalém Sovětském svazu.“

Podle deníku New York Times Pentagon plánoval vyčlenit šest miliónů dolarů na demilitarizaci zařízení v Nukusu.

„Sovětští přeběhlíci a američtí představitelé tvrdí, že továrna v Nukusu byla významným výzkumným a testovacím místem pro novou řadu tajných, velmi smrtících chemických zbraní nazývaných „Novichok“, což v ruštině znamená „nový chlápek“, zdůraznil deník.

Byl to právě zaměstnanec Ústavu chemického výzkumu Vil Mirzayanov, který poprvé tvrdil, že SSSR údajně vyrábí chemické zbraně v rozporu s mezinárodními úmluvami, podle deníku New York Times.Deník citoval Mirzayanova, který uvedl, že továrna v Nukusu byla v roce 1986 vybodována speciálně pro testování „binárních zbraní navržených tak, aby se vyhnuli detekci mezinárodních inspektorů.“

Připomínajíc, že Uzbekistán se stal nezávislým v roce 1991 po zhroucení SSSR v předešlém roce, New York Times uvedl, že „prezident Islam Karimov se vzdal zbraní hromadného ničení,“ protože se obával vlivu na zdraví a životní prostředí tím, že Sověti používali Uzbekistán k výrobě chemických zbraní.

„Od té doby jeho vláda úzce spolupracovala s americkými úředníky obrany a poskytovala jim přístup do míst, do kterých se jejich protějšky v Rusku jen těžko dostaly,“ píše deník.

Po projevu britské premiérky Theresy Mayové Rusko znovu zdůraznilo, že nejen že zastavilo výrobu nervového plynu Novichok, který údajně stál za otravou Skripala, ale že se také zbavilo všech jeho zásob, což potvrdili i mezinárodní pozorovatelé Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Bývalý ruský zpravodajský důstojník Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli údajně otráveni toxickou látkou v Salisbury ve Velké Británii dne 4. března.

Rusko vehementně odmítá všechna obvinění z jeho účasti na údajné otravě a vyzývá Londýn, aby pečlivě vyšetřil případ Skripala předtím, než ukáže na Moskvu prstem.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “New York Times: USA mely přístup k látce údajně použité k otravě Skripala od roku 1999

 • Ackoliv analyza pouziteho jedu trva asi 3 tydny, Mayova uz za tri dny obvinila bez dukazu Rusko a rozpoutala hysterickou stvanici na Rusy a Rusko. Obe obeti jsou na zivu. To dokazuje, ze Britove vedeli o jaky jed se jedna a znali a podali jim protijed. Z toho vyplyva, ze zlocin nespachali Rusove, ale MI britska tajna sluzba.
  Proc? Potrebuji stvat a ocernovat Rusko stale vice. K tomu potrebuji mit nejaky duvod. A kdyz ho nemaji, vyrobi si ho. Je to stejny zpusob, jakym ocernovali a lhali pred utokem na zeme, ktere chteli znicit:
  – Korea neustale lzi pred agresi USA
  – Vietnam Incident v Tonkinskem zalivu se nekonal (rekl sam McNamara). Byla to false flag operace.
  – Libye – lzi o diktatorovi, ktery byl pozehnanim pro zemi, ktera vzkvetala a byla hospodarsky nejsilnejsi zemi Afriky.
  – Irak – lzi ze Saddam ma zbrane hromadneho niceni. Zadne se nenasly. Valecni stvaci Merkelova, Bush a Blair dosud nepotrestani.
  – Syrie lzi o brutalite Assada a pry plynuje obyvatelstvo. Proc by to delal?
  – Iran – chce pry vyrabet atomove zbrane a raketove nosice. Proc by nemohl, Izrael je uz ma!
  – Rusko. Na Ukrajine rozpoutali Majdan, financovany 5 miliardami $ od USA a nasadi ostrelovace zabijejich demonstranty a policisty. Dosadi loutkovou vladu rizenou USA. Moskva si musi Krym vzit zpatky, drive nez tam USA prevezmou jejich zakladnu v Sevastopolu. Z Ruska je udelan zloduch kvuli Krymu a uvali se sankce, vypovedeji se diplomati. Aby rusofobie mela dalsi impuls, otravi sami Skripala a hodi to na Rusko. Ihned bez dukazu zavadeji sankce, vypovidaji diplomaty.
  Vzdy stejny postup: Zemi, kterou chteji napadnout a znicit nejdrive ocerni, spachaji zlociny, ze kterych okamzite a bez dukazu obvini tuto zemi, v tomto pripade Rusko. Poslusni lokajove EU solidarne podpori bez vyzadani dukazu GB vrahouny.
  Tady si prectete :
  https://www.hlavnespravy.sk/profesor-leonid-rink-ruske-tajne-sluzby-neotravili-skripala-podla-vsetkeho-urobili-briti/1346330
  Jako Hitler a Goebbels zapalenim Reichstagu a prepadenim Gliwic rozpoutali 2. svet. valku.
  Te treti se blizime i diky nasim politikum. Bude v Evrope (jako vzdy dosud), ne v USA. A my jako clen NATO budeme zrovna tak zniceni jako ostatni. USA potrebuji znicit sveho konkurenta.

 • Mimo toho Skripal uz zil v GB 14 let. Proc by ho ted Rusove pred volbou prezidenta meli zabijet a vztahnout na sebe hnev a dalsi sankce? To nikomu hlava nebere!
  Pro GB uz tak nemel zadnou cenu a tedy poslouzil jako obet atentatu, ktery hodili okamzite na Rusy a klackem je zacali bit. Pry je to rusky jed. Odbornici rikaji, ze analyza jedu zabere delsi cas a ze tedy je to dalsi a uz standardni zlocin angloamerickych spinavcu, kterym Rusko difamuji, dehonestuji a dalsimi sankcemi mu skodi. Kolik Rusu jeste na zapade zabiji? Maji jich tam prehrsel i oligarchy, co si nakradli a ted jim ten lup Anglani zavidi a mozna i zabavi.
  Je to vsechno vlastne i zaslouzena odmena pro zradne a zlocinne Rusy co utekli na zapad a angazuji se proti sve vlasti. Uz jsem si vsimnul, ze prebehlici na zapad jako Romancev, Mitrofanov,Rodcenko, Nina Chruscova a spousta jinych se predhaneji v pomlouvani a dehonestaci Ruska, jejich jedovate plivance na jejich otcinu jsou trapne. Kaleji si do vlastniho hnizda . A az je vyuziji, stejne je zlikviduji nebo okradou a vyhosteji. Je to osud zradcu vsude ve svete.
  Jsou odpad a dostane se jim odplaty od svych chlebodarcu, co je k sobe nejdrive pretahli, aby je pak vyuzili pro sve zajmy.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*