New England Journal of Medicine vyzývá k eliminaci pohlaví na rodných listech

New England Journal of Medicine vyzývá k eliminaci pohlaví na rodných listech

Označování pohlaví v rodných listech by mělo být odstraněno, protože může urážet intersexuální a transsexuální osoby, obhajuje nový článek zveřejněný v New England Journal of Medicine (NEJM).

V článku nazvaném „Neúspěšná přiřazení: přehodnocení sexuálních označení u rodných listů“ vědci NEJM tvrdí, že pohlaví uvedená v rodných listech „nenabízejí žádný klinický užitek“, a prosazují jejich odstranění nebo přesunutí na méně významné místo na formuláři.Označení pohlaví v rodných listech nenabízí žádný klinický užitek a může být škodlivé pro intersexuální a transsexuální osoby. Přesun takových označení pod demarkační linii by neohrozil funkci rodného listu v oblasti veřejného zdraví, ale mohl by zabránit újmě.

Celý základ pro NEJM, který chce reformovat rodné listy, zjevně vychází z představy, že existují více než dvě pohlaví.

Přidělování pohlaví při narození také nezachycuje rozmanitost zkušeností lidí. Asi 6 z 1000 lidí se identifikuje jako transsexuálové, což znamená, že jejich pohlavní identita neodpovídá pohlaví, které jim bylo přiděleno při narození. Jiné jsou nebinární, což znamená, že se neidentifikují výhradně jako muž nebo žena, nebo že nejsou genderově konformní, což znamená, že jejich chování nebo vzhled neodpovídá společenským očekáváním od jejich přiděleného pohlaví.

Jinde se autoři studie zasazují o odstranění pohlaví z vládních dokumentů, včetně státních řidičských průkazů a pasů.

Další výzvu představují pasy a státní identifikační průkazy, které se při identifikaci opírají o pohlaví přiřazené při narození. Tyto doklady se obvykle vydávají nebo obnovují, pokud je jejich držitelem dospívající nebo dospělý, avšak přesun označení pohlaví pod demarkační čáru v rodných listech by žadatelům umožnil určit jejich pohlaví bez lékařského ověření. Vlády by také mohly z identifikačních průkazů zcela odstranit označení pohlaví a více se zaměřit na identifikovatelné fyzické rysy a aktualizované fotografie. Tato změna by vycházela vstříc nebinárním osobám a snížila by zátěž spojenou s pozměňováním dokumentů.

Progresivní doporučení vysoce respektovaného lékařského časopisu se shodují s kroky k ohýbání pohlaví, které se provádějí v dalších levicových státech, jako je Kanada, kde provincie Ontario přistoupila k zákazu „matky“ a „otce“ na vládních formulářích, a Švédsko, kde vláda podniká kroky k odstranění odkazů na pohlaví z federální legislativy.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “New England Journal of Medicine vyzývá k eliminaci pohlaví na rodných listech

  • Co na to říct ? Cvoci !!! Hlavně ať ňaka bláznivá nezisková toho netahá do Česka

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*