„Nevyvratitelný důkaz, že Kyjev použil zbraně hromadného ničení proti civilistům ve východní Ukrajině“

„Nevyvratitelný důkaz, že Kyjev použil zbraně hromadného ničení proti civilistům ve východní Ukrajině“

Ruský vyšetřovací výbor uvedl, že získal skálopevný důkaz, že ozbrojené síly Kyjeva použily zbraně hromadného ničení proti civilistům ve východní Ukrajině.     

„Ruský Úřad vyšetřovacího výboru, který se zabývá trestnými činy za použití zakázaných prostředků a způsoby vedení boje, objevil procesně zdokumentovaný nezvratný důkaz, že ukrajinská armáda použila zbraně hromadného ničení, a to raketové komplexy Tochka-U (SS-21 Scarab v klasifikaci NATO) proti civilnímu obyvatelstvu v ozbrojeném konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny,“ uvedl vyšetřovací výbor ve svém prohlášení zveřejněném na svých oficiálních internetových stránkách.

Výbor rovněž uvedl, že komplex Tochka-U může střílet širokou škálu střel, a to jak konvenčních, nekonvenčních, jaderných či chemických.

„Podle údajů vyšetřování, ukrajinská armáda použila rakety vybaveny vysoce explozivními fragmenty a klastrovými výbušninami proti civilnímu obyvatelstvu na Donbasu,“ uvedl výbor s tím, že jedna taková výbušná hlavice produkuje až 14.500 fragmentů, které se rozptýlí na rozloze až tří hektarů. Klastrová raketa produkuje ještě více fragmentů – až 15.800- a způsobí škody v otevřeném prostoru v rozmezí od 3.5 do 7 hektarů.

„Takové zbraně (jako Tochka-U) mohou být klasifikovány jako zbraně hromadného ničení, které mají extrémně vysokou ničivou sílu na velké ploše. Tyto zbraně jsou určeny pro způsobení hromadných ztrát na životech a škod na velkém prostranství a jejich cílem je zranit v postižené oblasti neomezený počet lidí. Mezinárodní smlouvy zakazují používání zbraní, které nenechávají žádnou šanci na přežití u obou válčících stran a civilistů během ozbrojeného střetu nebo ozbrojeného konfliktu. Použití těchto nevybíravých zbraní s sebou nese ztráty na lidských životech civilistů a nadměrné poškození civilních objektů,“ dodal výbor, který zdůraznil, že používáním těchto zbraní, ukrajinská armáda jedná v rozporu s dohodami z Minsku, stejně jako v rozporu s Ženevskou konvencí o ochraně civilních osob během války.

Ruští vyšetřovatelé uvádějí, že získali důkazy o tom, že ukrajinská armáda použila raketové komplexy Tochka-U proti řadě osad v regionu Luhansk: městě Luhansk, stejně jako ve městech Novosvetlovka a Ternovoye v okrese Krasnodon, ve městě Rovenki a v příměstské vesnici Yubileyniy.

ukrajina zbrane tochka

„Použití těchto zbraní ukazuje, že úřady v Kyjevě sledují cíl celkové zničení populace a infrastruktury na jihovýchodě země,“ uzavírá výbor.

Značný počet systémů Tochka-U zůstal na Ukrajině po pádu Sovětského svazu. Podle ruské vyšetřovací komise, je to jedna z nejsilnějších zbraní v arzenálu moderní ukrajinské armády.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu  Raketový systém Tochka-U Foto: SDU)Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*