„Neslučitelné s integrací“: Ve švédské komunitě byl zakázán prodej burkin

„Neslučitelné s integrací“: Ve švédské komunitě byl zakázán prodej burkin

Švédské předměstí, které bylo kdysi místem starobylého hlavního města Vikingů, podnítilo dlouhotrvající debatu o tradičních normách a právech žen tím, že se rozhodlo zakázat prodej muslimského plaveckého oděvu v komunitních zařízeních a tvrdí, že prodávání těchto plavek je škodlivé pro integraci.

Sigtuna, obec ve Velkém Stockholmu, se rozhodla zakázat pronájem nebo prodej burkin, plaveckých oděvů pro ženy, které jsou navrženy tak, aby zakrývaly všechno kromě obličeje, rukou a nohou. Podle obce burkiny představují systém hodnot a přesvědčení, které jsou „neslučitelné s integrací“, píše deník Samhällsnytt.Komunitní veřejný bazén v Midgårdsbadet dříve vyvolal spor tím, že prodával a pronajímal burkiny, aby splnil požadavky své rostoucí muslimské klientely. Kontroverzní oděv vyvolal ve švédské společnosti polarizované reakce a obhájci tvrdí, že to umožnilo muslimským ženám účastnit se plaveckých aktivit s tím, že oponenti namítali, že to představuje represivní a fundamentalistický světový názor.

Po několika diskuzích se obec Sigtuna rozhodla postavit se na stranu kritiků burkin a zpochybnila jejich přínos pro integraci.

„Obec Sigtuna by neměla přispívat k zachování těchto hodnot a proto by neměla poskytovat burkini k prodeji nebo pronájmu v plaveckých zařízeních obce,“ uvedl Lars Björling, předseda představenstva obce pro kulturu a zábavu.

Plavání v burkinách bude stále povoleno, ale obec nebude poskytovat takové oděvy.

Rada města však nebyla v tomto rozhodnutí zdaleka jednomyslná. Sociální demokraté a Levicová strana se proti tomuto rozhodnutí postavily.

V Midgårdsbadetu provozuje společnost Aquarapid Scandinavia obchod s plavkami. Na sociálních sítích se společnost chlubí tím, že zavedla burkiny ve Švédsku před sedmi lety a nabízí „plavky pro každého“. Na své stránce na Instagramu se společnost nevyhýbá politickým sdělením a tvrdí, že podporuje „každou demonstraci“ proti zákazu burkin.

V roce 2018 švédský řetězec Stadium vyvolal pobouření, když začal prodávat burkini jako „oděv cudnosti“, což podnítilo kritiku kvůli údajné propagaci fundamentalistických hodnot tzv. „kultury cti“. Společnost Stadium však tvrdí, že je to demokratické právo žen zakrývat své tělo.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*