Německý soud smetl ze stolu zákaz plavání v plaveckých bazénech v islámských plavkách (burkinách)

Německý soud smetl ze stolu zákaz plavání v plaveckých bazénech v islámských plavkách (burkinách)

Zákaz plavek, které jsou v souladu s islámským právem šaría, známé jako burkini, byl zrušen vyšším správním soudem v německém spolkovém městě Porýní-Falc poté, co soudce rozhodl, že zákaz porušuje ústavu.        Zákaz vznikl ve městě Koblenz a začal platit od 1. ledna, ale byl napaden syrskou žadatelkou o azyl, které tvrdila, že musí mít tento oděv z náboženských důvodů a také potřebuje chodit do bazénu, protože trpí problémy se zády, informoval rakouský deník Kronen Zeitung.   

Původní předpisy stanovily, že plavcům v místních bazénech bude dovoleno nosit pouze plavky, plavkové šortky, bikiny nebo plavky s výjimkami pro profesionální plavce, kteří také mohou nosit neoprenové obleky.

Podle Vyššího správního soudu tento zákaz porušuje požadavek německé ústavy na rovné zacházení. Město uvedlo, že burkini znemožňují vidět, zda ti, kteří je nosí, netrpí nějakými hygienickými problémy nebo chorobami, ale soudci toto tvrzení města odmítli.

Německá ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová ze sociálních demokratů burkini obhajovala a uvedla, že jsou tyto plavky „zcela přijatelné“.

Plavky, které jsou v souladu s právem šaría, byly horce diskutovány v několika dalších zemích, jako například ve Francii, kde byly nejprve zakázány na Francouzské riviéře v roce 2016, ale tento zákaz byl později zrušen francouzským správním soudem v srpnu téhož roku.

Rakousko také zaujalo vůči burkinám nepřátelský postoj a bazén ve Vídni odmítl vpustit ženu, která měla na sobě burkini kvůli hygienickým důvodům.

Švédsko naopak podpořilo ty, kteří se rozhodli nosit burkini a obec Hässleholm je dokonce nakoupila pro mladé dívky, aby je povzbudila do výuky plavání.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*