Německý ministr zahraničí nechce americké jaderné zbraně ve své zemi

Německý ministr zahraničí nechce americké jaderné zbraně ve své zemi

Německý ministr zahraničí Heiko Maas tvrdí, že americké jaderné rakety nesmějí být umístěny v Německu ani kdekoli v Evropě.  

„Nasazení nových střel se střední délkou doletu se v Německu setká s rozsáhlým odporem,“ uvedl Mass v rozhovoru s německou zpravodajskou agenturou DPA.Spojené státy jsou připravené ukončit 30letou Smlouvu o jaderném odzbrojení s Ruskem, která zabraňuje Washingtonu, aby takové rakety v Evropě nasadil. Obě země se navzájem obviňují z porušování smlouvy a obě popírají jakékoli provinění ze své strany.

„V žádném případě by se Evropa neměla stát jevištěm debaty o hromadění zbraní,“ prohlásil Maas.

Nasazení jaderných zbraní v reakci na předpokládané zrušení smlouvy je logika studené války, tvrdí německý diplomat.

„Jaderné zbrojení je rozhodně špatná odpověď,“ uvedl. „Politika 80. let nepomůže zodpovědět dnešní otázky.“

USA obviňují Rusko z výstavby střel, které jsou touto smlouvou zakázány, zatímco Moskva tvrdí, že americké systémy protiraketové obrany, které se nacházejí ve východní Evropě, lze snadno převést na odpalovací zařízení balistických střel.

USA v říjnu oznámily, že od smlouvy odstoupí, pokud Rusko nezastaví údajné porušování a v prosinci udělily 60ti denní lhůtu pro splnění. Podle ruského náměstka ministra zahraničí Sergeje Ryabkovova byla Moskva okamžitě informována, že toto rozhodnutí je konečné a nejedná se o pokus o dialog.

Rusko varovalo, že bude muset reagovat, pokud budou v Evropě nasazeny americké střely, čímž by se takové lokality staly potencionálními cíli.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*