Německo zabránilo Řecku, aby v roce 2015 dostalo půjčku od Číny

Německo zabránilo Řecku, aby v roce 2015 dostalo půjčku od Číny

V rozhovoru pro TV program Skai TV’s Istories, bývalý řecký ministr Varoufakis uvedl, že první dny po svém jmenování ministrem financí, navštívil přístavní město Pireus, kde se setkal se zástupci čínské společnosti Cosco, která v té době působila v přístavu, a informoval je, že řecké ministerstvo financí je otevřeno pro nové investice.

„To znamená, že začal proces vytváření vztahů s čínskou vládou. Během návštěvy v Pekingu, řecký místopředseda vlády Yannis Dragasis dosáhl neformální dohody o přímé investici v konkrétních odvětvích a zároveň o úvěrové pomoci řecké vládě,“ uvedl Varoufakis.

Bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis Foto: Reuters
Bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis Foto: Reuters

Cílem bylo ukázat, že řecké orgány měly možnost uzavírat dohody s jinými zeměmi, aby mohly vyvíjet tlak na Evropskou centrální banku (ECB), poznamenal bývalý ministr financí.

„Tato dohoda byla ale zmařena jedním telefonátem z Berlína,“ zdůraznil Varoufakis.

Řecká ekonomika byla extrémně napjatá několik let, kvůli obrovskému dluhu Řecka vůči eurozóně, který se nahromadil v roce 2008, když světová hospodářská krize zdecimovala stát.

V červenci 2015, mezinárodní věřitelé Řecka podepsali dohodu s vládou země, a schválili třetí balíček pomoci pro Atény v hodnotě 86 miliard eur výměnou za vysoce nepopulární úsporné reformy, jako byly penzijní škrty a zvyšování daní.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Německo zabránilo Řecku, aby v roce 2015 dostalo půjčku od Číny

  • „věřitelé“ spíš otrokáři. Ovládnutí národa pomocí dluhu je jedním z prvních kroků v nekonvenční válce. A funguje to na každou vládu v které jsou buď hlupáci, nebo vlastizrádci. Je mnohem pohodlnější země ovládat skrze dluh, ne že by se někdo bál zmasakrovat je pomocí vojáků nebo „teroristů“, ale takto to nevzbudí odpor obyvatel imperialistické mocnosti, která útok provede, navíc neklesne produkce země.

    Na závěr zopakuji jednu důležitou myšlenku – v demokracii drží absolutní moc lid, peníze jsou pouze pomocný přerozdělovací prostředek. V pravé demokracii nemůže mít lid k někomu dluh, protože jeho vůle je zákon.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*