Německo odmítlo nároky Řecka na válečné reparace

Německo odmítlo nároky Řecka na válečné reparace

Ve středu byla odmítnuta žádost Řecka, aby Německo zaplatilo reparace za zločiny spáchané během první světové války a nacistické okupace druhé světové války.   

„Mohu zopakovat… že více než 70 let po skončení války a více než 25 let po smlouvě Two Plus Four (umožňující sjednocení Německa) byla otázka odškodnění právně a politicky vyřešena,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí agentuře AFP.Řecký parlamentní výbor minulý rok rozhodl, že Německo dluží Řecku nejméně 270 miliard eur za škody a rabování za 1. světové války, krutosti a nucené půjčky během okupace nacistů ve druhé světové válce.

Kromě toho, řecká státní účetní kancelář odhaduje, že nároky pro soukromé osoby za mrtvé ve válce a invalidy by mohly stát dalších 107 miliard eur.

Německo se opakovaně omlouvalo za spáchané válečné zločiny, ale tvrdí, že západoněmecké reparační platby v šedesátých letech tuto záležitost legálně vyřešily.

Německý prezident Joachim Gauck minulý rok pobouřil svou vládu tím, že by Německo mělo alespoň „zvážit“ požadavky národa zaplatit miliardy eur v reparacích za nacistickou okupaci Řecka.

„Nejsme jen lidé, kteří žijí v dnešní době, ale jsme také potomky těch, kteří zanechali stopy ničení v Evropě během druhé světové války – mimo jiné v Řecku, kde jsme to hanebně věděli tak dlouho, “řekl Gauck v rozhovoru s německými novinami Sueddeutsche Zeitung. „Je to správná věc, aby země, o níž se starají dějiny, jako je ta naše, zvážila, jaké možnosti by mohly být pro reparace.“

Berlín nyní tvrdí, že všechny dřívější nároky byly nakonec vyřešeny dohodou Two Plus Plus z roku 1990 podepsanou bývalým západním a východním Německem, stejně jako bývalými spojeneckými okupačními mocnostmi Spojených států, Británie, Francie a Sovětského svazu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*