Německo odmítlo nároky Polska, že bude žádat náhrady za druhou světovou válku

Německo odmítlo nároky Polska, že bude žádat náhrady za druhou světovou válku

Berlín odmítl požadavky Varšavy na zaplacení obrovských reparací z druhé světové války, a uvedl, že tato hořká historická záležitost byla zcela vyřešena před šedesáti lety a že neexistují důvody na jejich oživení.  

„Polsko se v srpnu 1953 rozhodlo k závaznému rozhodnutí…vzdát se požadavku na další odškodnění,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert, jehož citovala tisková agentura AFP.

Seibert dodal, že ačkoli si Německo cení vřelých vztahů se sousedním Polskem, „tato otázka byla však vyřešena jak legálně, tak i politicky.“

Mluvčí uvedl, že Německo nese plnou zodpovědnost za ztráty a škody způsobené ve druhé světové válce a zaplatilo Polsku „značné reparace za celkové válečné škody“.

Třetí říše napadla Polsko v roce 1939. Země, která hostila mnoho nacistických vyhlazovacích táborů, včetně proslulého tábora Osvětimi, byla osvobozena v roce 1945.

Seibertovy poznámky přišly poté, co se někteří politici ve Varšavě zmínili o problému s reparacemi.

V červenci, Jaroslaw Kaczynski, vůdce vládnoucí strany Zákon a spravedlnost (PiS) začal s protiněmeckou rétorikou a uvedl, že berlínské odškodnění musí být obrovské.

Kaczynski řekl polskému rozhlasu: „Hovoříme zde o obrovských částkách a také o tom, že Německo mnoho let odmítalo převzít odpovědnost za druhou světovou válku.“

Polská předsedkyně vlády Beata Szydlová tento nárok zopakovala a uvedla, že „lze říci, že Polsko požaduje spravedlnost,“ jak uvedl kanál TVN24. „Jsme oběťmi druhé světové války a škody nebyly v žádném případě uhrazeny – naopak,“ dodala.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: RT)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*