Německo odmítlo deportovat migranta, který plánoval 4 teroristické útoky

Německo odmítlo deportovat migranta, který plánoval 4 teroristické útoky

Islamista, který strávil nějaký čas v německém vězení za plánování teroristického útoku, může zůstat v zemi poté, co byl propuštěn na svobodu, což vyvolalo hněv u politiků a policejních orgánů.

Mohamed Abu Dhess, migrant z Jordánska, plánoval zahájit útoky na počátku roku 2000. „Všechno je již připraveno na svatbu, vše, co potřebuji, je nevěsta,“ řekl v jednom telefonním hovoru, který byl zachycen německým spolkovým úřadem kriminální policie. Svatba měla být plánovaným útokem a nevěsta byla cílem.

Dhess byl zatčen a v roce 2005 ho soud shledal vinným z plánování tří bombových útoků na bary  v Düsseldorfu a na Židovské komunitní centrum v Berlíně, píše německý deník Bild.
Dhess si ve vězení odseděl šest let a poté byl propuštěn. Berlín ho však neposlal zpět do jeho domovské země, protože mu údajně hrozí nebezpečí mučení, podle deníku. Navíc, Jordánsko neposkytlo potřebné deportační dokumenty. Dhess si nadále užívá života v Německu, je monitorován policií a dostává měsíční finanční podporu jako žadatel o azyl. Od roku 2015 byl vyškrtnut ze seznamu OSN, na kterém byl uveden jako spojenec Al-Kájdy.

Nyní někteří němečtí politici vyjádřili svůj hněv nad tímto postupem. Domnívají se, že držení Dhesse v zemi představuje zbytečné riziko pro německé občany.

„Musíme zpřísnit policejní zákony… aby pachatelé zůstali ve vazbě pro ochranu obyvatelstva až do jejich deportace, bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá. Jinak populace ponese také celé riziko,“ řekl Rainer Wendt, vedoucí Německé policejní unie (DPolG) deníku Bild.

Mezitím místopředseda Svobodné demokratické strany (FDP) Wolfgang Kubicki uvedl, že „abstraktní možnost mučení“ prostě nestačí k tomu, aby někdo jako Dhess byl držen v zemi. „Musí existovat dostatečná jistota, že tuto osobu čeká v domovské zemi mučení, aby se vyhnula deportaci. Jinak to nesmí být důvodem k tomu, aby v zemi zůstali lidé, kteří představují velké nebezpeční pro komunitu.“

Ale tato situace s Dhessem není jedinečná. Ve státě Severní Porýní-Vestfálsko nemohlo být podle deníku Bild deportováno 16 džihádistů. Deník se také odkazoval na další dva islamisty, kteří nemohli být deportováni z Bavorska.

Téma terorismu je pro Německo zvláště citlivé, jelikož zaznamenalo nárůst počtu teroristických útoků páchaných migranty v roce 2015. K jednomu z nich došlo v prosinci roku 2016, kdy tuniský žadatel o azyl najel kamiónem do vánočního trhu v Berlíně, kde zabil 12 lidí. Studie zveřejněná v lednu odhalila, že příliv žadatelů o azyl do Německa od vypuknutí migrační krize v roce 2015 přispěl k nárůstu násilných zločinů v zemi.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*