Německo obnoví posílání migrantů zpět do Řecka

Německo obnoví posílání migrantů zpět do Řecka

Německo začne vracet žadatele o azyl do Řecka, což je krok, který ukončí pětileté pozastavení azylových pravidel EU.  

„Několik zemí EU vyvíjelo tlak na Řecko, aby obnovilo návraty,“ řekl řecký ministr pro migraci Yiannis Mouzalas německému televiznímu kanálu ARD. „Chápu, že některé vlády EU chtějí svým voličům ukázat výsledky,“ dodal ministr.

Řecké úřady obdržely 392 žádostí a schválily návrat „malého počtu“ žadatelů o azyl z Německa a některých dalších zemí EU, uvedl Mouzalas, jehož citoval deník Ekathimerini.

Nejvyšší soud EU v roce 2011 rozhodl, že podmínky pro žadatele o azyl v Řecku jsou nepřijatelné, což znamená, že jiné země je nemohly poslat zpět.

V prosinci loňského roku Evropská komise doporučila, aby země EU konečně obnovily tzv. Dublinské předpisy a postupně pokračovaly s převozy neoprávněných migrantů do Řecka, kteří přijeli od 15. března.Některé země požádaly Řecko o povolení návratu migrantů, ale od poloviny března nebyli žádní převezeni, tvrdí řečtí úředníci.

„Řecko nás musí ujistit, že má odpovídající podmínky pro jejich přijetí,“ uvedla mluvčí Evropské komise Tove Ernstová, kterou citovala tisková agentura AP:

Podmínky pro přijetí se v Řecku od loňského roku výrazně zlepšily, a proto Komise doporučila postupné obnovení transferů, dodala mluvčí. Toto doporučení není závazné pro země EU.

Návrat do Řecka bude mít vliv pouze na ty žadatele o azyl, kteří přijeli do Německa a dalších zemí EU od poloviny března letošního roku.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*