Německo Angely Merkelové zvažuje daň z mešit na financování islámských institucí

Německo Angely Merkelové zvažuje daň z mešit na financování islámských institucí

V Německu roste podpora pro „daně z mešity“, aby islámské instituce byly méně závislé na potenciálně protidemokratické nebo „radikální“ zahraniční zdroje financování.        

Federální vláda to považuje za „možnou cestu“, podle odpovědi na parlamentní dotaz, který citoval deník Welt am Sonntag.Několik z 16 německých států také v zásadě signalizovalo podporu myšlenky, která by učinila dobrovolnou německou křesťanskou „daň z kostelů“.

V Německu vzrostly obavy o vlivu zahraničních zdrojů financování mešit pro odhadovaných pět milionů muslimů v zemi, kteří pocházejí převážně z Turecka a arabských zemí.

Asi 900 mešit v Německu je provozováno Turecko-islámskou unií Institutu pro náboženství (Ditib), pod autoritou vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Jejich imámové jsou placeni tureckým státem a tato skupina se dostala pod kontrolu, jelikož jsou někteří její členové podezřelí ze špionáže tureckých disidentů žijících v Německu.

Na pozadí trpkých sporů mezi Německem a Tureckem v polovině roku 2017, dva němečtí ministři varovali v komentáři v deníku Spiegel Online, že „nebezpečná ideologie Erdogana nesmí být dovážena do Německa prostřednictvím určitých mešit“.

V jiných případech se některé mešity dostaly pod policejní kontrolu nebo byly uzavřeny za kázání radikálních a militantních islamistických idejí.

Deník Welt am Sonntag uvedl, že ve vlastním průzkumu několik států potvrdilo, že komunity mešit v Německu by měly být schopny samy sebe financovat.

Ministerstvo vnitra regionálního státu Meklenbursko-Přední Pomořansko prohlásilo, že je otevřeno „financování mešit založeného na modelu církve“, aby se snížil vliv, včetně „nebezpečí případné radikalizace“.

Mluvčí ministerstva vnitra Bádenska-Württemberska také poukázal na hrozbu vnějšího vlivu „na teologický obsah a politický názor“.

„V nejhorším případě“, řekl mluvčí novinářům, to zahrnovalo „radikální islámstický nebo protidemokratický obsah nebo ambice“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*