Německo a Itálie chtějí převzít kontrolu nad hranicemi Libye a Nigeru, aby zastavily tok migrantů

Německo a Itálie chtějí převzít kontrolu nad hranicemi Libye a Nigeru, aby zastavily tok migrantů

Ministři vnitra Německa a Itálie napsali do Bruselu, že chtějí co nejdříve vytvořit „Misi EU“ na hranici mezi Libyí a Nigerem, poté, co letos přicestovalo ze země do Evropy přes 40.000 migrantů.  

„První měsíce tohoto roku ukázaly, že naše úsilí až do tohoto okamžiku bylo nedostatečné. Musíme zabránit tomu, aby stovky tisíc lidí, kteří jsou v rukou pašeráků, riskovali svůj život v Libyi a ve Středomoří,“ stálo v dopise napsaném ministry Thomasem de Maiziereem a Marcem Minnitim z 11. května.

V dopise se údajně uvádí, že do poloviny minulého měsíce bylo v Itálii zaregistrováno 42.500 nově příchozích, což je o 40 procent více než v loňském roce. Devětasedmdesát procent z nich uvedlo, že přišli z Libye.

Mezitím, podle konzervativních odhadů zemřelo více než 1200 lidí, kteří se pokoušeli překročit moře. Italská pobřežní stráž v sobotu zachránila téměř 500 lidí na cestě do Evropy.

Libyjské vnitrozemní hranice se rozprostírají na více než 4300 km, ale hlavní branou je město Nigeru, Seguedine, přes které minulý rok prošlo přes 300.000 lidí, podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).Hranice na libyjské straně je pod jmenovitou kontrolou Tobrukské sněmovny reprezentantů, která je jednou z několika frakcí, které se snažily o kontrolu nad zbytky země po sesazení a zavraždění Muammara Kaddáfího  v kampani vedené NATO v roce 2011.

Vláda podporovaná OSN, která kontroluje severovýchod země, uvedla, že je otevřená možnosti vytvořit novou milici, která by hlídala jižní hranici. Orgány tam však tvrdí, že nemají takové možnosti a otevřeně přiznaly, že bude potřeba pomoci od jiných zemí.

„Pokud nevyřešíme problémy v jižní Libyi, nevyřešíme problém s migranty,“ uvedl Abdulsalam Kajman, viceprezident vlády Tripolisu, kterého citoval italský deník Corriere della Sera. „Složitá ekonomická situace v tomto regionu nutí mnoho mladých lidí pracovat pro obchodníky s lidmi.“

EU již slibovala Nigeru stovky miliónů dolarů a otevřela pět středisek pro migranty, aby zabránila migrantům, nebo je odradila od nebezpečné cesty do Libye. IOM uvádí, že tato opatření mají – přinejmenším dočasně – narušit jejich příliv. Organizace však upozornila, že to nemusí v důsledku znamenat nějaké poklesy počtu migrantů prchajících do Evropy, neboť v Libyi již čeká v řadě na cestu do Evropy stovky tisíc dalších migrantů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*