Německé podniky se kvůli protiruským sankcím pomalu hroutí.

Německé podniky se kvůli protiruským sankcím pomalu hroutí.

Německá společnost Alexander Schuke Potsdam Orgelbau dodávala do chrámů a koncertních sálů varhany téměř 200 let. Firma přežila vlny otřesů, včetně války a znárodnění za komunistického režimu v bývalém východním Německu.

Ale ekonomický dopad kvůli konfliktu na východě Ukrajiny donutil společnost usilovat o insolvenční ochranu. Problémy nastaly poté, co ukrajinští a ruští zákazníci odmítli zaplatit za dva nástroje, které firma stavěla měsíce. Společnost tak ztratila okolo 11,2 miliónů korun.

„Malá společnost, jako je ta naše, nemůže ustát takovou ztrátu,“ uvedl Matthias Schuke, výkonný ředitel společnosti. „Nikdy jsme nic takového nezažili. Známe Rusko jako velmi spolehlivého partnera.“

Německé úzké obchodní vazby s Ruskem, částečně zděděné po studené válce, znamenali kdysi pro společnost zdroj a růst zisku. Společnost se stala zranitelnou kvůli uložení mezinárodních sankcí vůči Rusku, prosazenými německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Německý vývoz do Ruska klesl o 16,6 procenta, což znamená pro Německo ztrátu asi 560 miliard korun v prvních osmi měsících. Úvěrová pojišťovna Euler Hermes očekává celoroční pokles o 20 procent, což by se rovnalo deficitu ve výši 224 miliard korun ve srovnání s předchozím rokem.

Ralf Meurer, vedoucí německé pobočky uvádí, že firmy jsou především závislé na prodeji do Ruska. „Situace je velice dramatická. Platební neschopnost by mohla nastat v druhé polovině roku,“ varoval Muerer.

Německý strojní sektor byl obzvlášť těžce zasažen. Rusko je čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem pro německé stroje a technologická zařízení. Prodeje v loňském roce dosáhly přibližně 220 miliard korun, ale stále klesají.

Společnost Herkules, rodinný podnik na výrobu obráběcích strojů, sídlící v Siegenu, západním Německu uvádí, že se jejich objednávky z Ruska snížily na polovinu, převážně v důsledku hospodářského poklesu, který viděl propad rublu a tím je stále těžší získat financování od místních bank. Země se obvykle podílí na 15-20 procentech z celkového obratu 4.620 miliard korun.

Německý export do Ruska Foto: Haver Analytics

Německý obchodní sektor doufal, že Rusko a EU rychle vyřeší své spory na Ukrajině, ale poté, co se konflikt stále jen stupňuje, začíná řešení situace vypadat jako pouhá iluze. „Sankce zůstanou v platnosti po dlouhou dobu,“ varuje Anton Börner, prezident BGA, německé asociace dovozců. „Sankcí se nezbavíme… Spíše se ještě zhorší.“

I když Rusko představuje méně než 3 procenta z celkového vývozu v Německu, okolo 6,200 německých společností podnikají v Rusku a nejistota ohrožuje pracovní místa, říká Ulf Schneider, řídící partner Russia Consulting v Moskvě.

rubl proti euru

„Pokud se zeptáte lidí, zda vidí ukončení krize v následujícím roku, nebo dvou, nikdo to nedokáže předpovědět,“ uvádí. „Vidím obrovské riziko, že společnosti začnou ztrácet naději na lepší časy a mohou se rozloučit s některými ze svých zaměstnanců.“

Zhruba 300,000 německých pracovních míst závisí na obchodu s Ruskem. Ruský prezident Vladimír Putin opatrně připomenul v německé televizi v nedávném rozhovoru pro ARD. „Dříve nebo později budou mít sankce na vás dopad, stejně jako na nás,“ uvedl.

Společnost IKA, která dodává granulát pro plastové okenní rámy, je závislá na Ukrajině a Rusku, od kterých dostává dvě třetiny svých ročních příjmů v hodnotě 980 miliónů korun. Kvůli krizi, společnost očekává, že ukrajinské tržby klesnou v letošním roce o asi polovinu a ruské klesnou zhruba o 30 procent.

Reinhard Beck, generální ředitel společnosti uvádí, že jeho ukrajinští zákazníci mají problém s převedením místní měny na euro na nákup dovozu, zatímco kvůli poklesu rublu, výroba společnosti IKA, je teď velmi drahá pro ruské zákazníky.

nemecky export

„Pokud situace zůstane stejná, budeme muset přejít z třísměnného na dvousměnný provoz,“ uvedl ředitel společnosti. „Naše vyhlídky jsou takové, že budeme muset hovořit v příštím roce o velkém propouštění.“

Stefan Dasting, generální ředitel společnosti Maschinenbau Dahme, rodinná společnost, která je dodavatelem dílů pro zemědělské stroje uvádí, že bude muset propustit asi 10 procent svých zaměstnanců poté, co ukrajinská krize snížila poptávku po traktorech a kombajnech.

Mezitím, automobilka Opel chce snížit svá pracovní místa o čtvrtinu ve svém závodě v ruském Petrohradě a společnost Volkswagen zastaví výrobu na několik dní ve svém závodě Kaluga. Značka Seat odchází z Ruska úplně.


JenOptik, německý výrobce laserových a optických systémů, který má 3500 zaměstnanců, varoval ve své předběžné zprávě počátkem tohoto měsíce, že vývozní omezení udeřilo na prodej v jejich metrologické a obranné divizi. V říjnu firma výrazně snížila své celoroční tržby a zisky.

Jelikož se stává obchod s Německem stále obtížnější, německé společnosti se také obávají, že jejich ruští zákazníci se obrátí na jiné dodavatele, a to zejména na Čínu.

„Existuje riziko že nepůjde jen o dočasný efekt,“ uvedl Schneider. „Firmy se obávají, že bude později velmi obtížné získat zpět své odběratele a pravděpodobně budou ztracené v dlouhodobém horizontu.“

Z tohoto důvodu, tvrdí Beck, sankce jsou pro Německo velmi kontraproduktivní. „Rusko a Německo měli dobrý vztah,“ uvádí.„Vládní politika směřuje v tuto chvíli proti Rusku přespříliš.“

zdroj : FinancialTimes.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články