Německé nevládní organizace pašující migranty se snaží umlčet svobodný tisk

Německé nevládní organizace pašující migranty se snaží umlčet svobodný tisk

Umlčování nezávislých médií kritických k nevládním organizacím se sídlem v Německu vyvolává obavy ze svobody tisku v zemi.

Případ cenzury souvisí s desítkami dobrovolníků a zaměstnanců nevládních organizací, které řecké úřady v září zatkly a které obvinily ze špionáže, napojení na organizovaný zločin a sítě pašeráků lidí. Nevládní organizace, z nichž některé sídlí v Německu a Norsku, údajně koordinovaly své operace s tureckými gangy pašujícími lidi, aby dopravily více než 3000 nelegálních migrantů k evropským břehům, většinou do řeckých a italských přístavů.

Členové nevládních organizací podporujících migranty údajně nezákonně monitorovali rádiový provoz lodí agentury Frontex a řecké pobřežní stráže, aby se vyhnuli odhalení. V kritických chvílích možná také zaplavili rádia lodí Pobřežní stráže falešnými signály, aby zmátli úřady. Tyto zprávy musely pocházet buď z lodi, nebo z ostrova Lesbos. Objevují se také obvinění, že komunikace řecké pobřežní stráže byla monitorována.
O zatčeních informoval malý počet méně známých sdělovacích prostředků, ale mainstreamové sdělovací prostředky je z velké části nezveřejnily. Jedním z těch mediálních výstupů, které podrobně popisují zatýkání, byla německá nezávislá internetová publikace Tichys Einblick (TE), která v minulosti publikovala i řadu dalších článků, které podrobně popisují vazby mezi radikálně levicovými nevládními organizacemi a organizovanými sítěmi pašujícími lidi.

Jedna z nevládních organizací, kterých se zatýkání týká, podnikla právní kroky, aby umlčela tisk, který informuje o jejich údajně nezákonné činnosti. Právní tým Mare Liberum, nevládní organizace se sídlem v Německu, která se podílí na „záchraně na moři“, požaduje, aby TE podepsala prohlášení o závazku k zastavení činnosti, které by jim v praxi zabránilo informovat o trestním vyšetřování proti nevládní organizaci.

Mare Liberum je provozovatelem záchranné lodi Sea Watch pro migranty, která do evropských destinací přepravila velký počet převážně afrických migrantů. Některé z cestujících ženského pohlaví, které dopravily na břeh, byly údajně identifikovány jako oběti únosu z Nigérie, které byly určeny do evropských nevěstinců, a gangy únosců údajně využily lodě nevládních organizací k tomu, aby své oběti dostaly do Evropské unie, kde se s nimi setkali pracovníci sítí obchodujících s lidmi. Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky oznámil, že v roce 2017 připlulo do Itálie po moři 5 425 nigerijských žen. Mezinárodní organizace pro migraci v Itálii odhadla, že 80 procent těchto žen bylo potenciálními oběťmi obchodování s lidmi.

Pokud by Mare Liberum soudní spor vyhrála, TE a další německé sdělovací prostředky by byly prakticky zbaveny práva informovat o podobných případech. Takový příkaz mlčenlivosti by zabránil nezávislým sdělovacím prostředkům nejen informovat o probíhajícím trestním vyšetřování nevládních organizací obviněných z obchodování s lidmi, ale i o aktivismu nevládních organizací a nelegální migraci obecně. TE očekává, že náklady na soudní proces se vyšplhají do pětimístných čísel, což by byla ochromující částka pro malé sdělovací prostředky podporované předplatným a drobnými dary, na rozdíl od velké, dobře financované nevládní organizace, která dostává peníze z daňových příspěvků, od církevních organizací, mezi nimi především německé luteránské církve. Některé zprávy také uvádějí, že nevládní organizace dostávají částečné financování od německého velvyslanectví v Aténách.

TE také tvrdí, že svědci, které vyslechli v souvislosti s činnostmi nevládní organizace, uvedli, že na ně právníci tlačili a zastrašovali je. TE píše, že „policisté, zemědělci a rybáři na Lesbosu, kteří byli vyslýcháni TE, byli následně žalováni pochybnými nevládními organizacemi. Svědci jsou umlčeni, aby zakryli křivdy, včetně žhářství v „uprchlických táborech“ na Lesbosu. Požáry v táborech měly především přinutit Německo, aby přijalo ještě více migrantů označovaných jako „uprchlíci“. Existuje riziko, že tito svědci budou umlčeni a TE bude muset tyto zprávy ukončit“.

Tvrzení TE, že migranti založili požáry ve svých táborech, aby mohli být propuštěni na evropskou pevninu, není nové tvrzení. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dokonce naznačil, že migranti takovou strategii používají, a označil ji za „taktiku Moria“. Migranti při několika příležitostech vypálili tábory, včetně rozsáhlého požáru tábora v Morii na začátku tohoto roku, který zničil celé zařízení.

TE žádá o dary, které by pomohly pokrýt její právní poplatky, přesto je jasné, že bez ohledu na to, kdo spor vyhraje, by řízení mohlo přivést k bankrotu jeden z posledních nezávislých mediálních hlasů v Německu, zatímco by mělo jen malý vliv na finance jedné z nejlépe financovaných nevládních organizací. Od roku 2015 EU vyplatila na řadu záchranných projektů v oblasti Středozemního moře přes 6,2 milionu EUR v různých grantech. A přestože Nadace otevřené společnosti George Sorose na svých internetových stránkách tvrdí, že „nefinancují a nikdy nefinancovaly důležitou přímou humanitární reakci nevládních organizací, jako je provoz pátracích a záchranných plavidel ve Středozemním moři“, financují řadu projektů souvisejících s migranty na pobřeží, jako je SolidarityNow, které jsou nepostradatelnou spojnicí v migrační trase z Turecka nebo Afriky.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*