Německá vládní strana chce vytvořit evropskou FBI

Německá vládní strana chce vytvořit evropskou FBI

Křesťanská demokratická unie Angela Merkelové (CDU) a její bavorská sesterská strana Křesťanské sociální unie (CSU) představily svůj vůbec první společný evropský volební program, který nastiňuje jejich vizi budoucnosti EU. Podle jejich názoru by měla zahrnovat účinné protiteroristické síly a celoevropskou armádu.Šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová, její protějšek CSU Markus Soeder, stejně jako přední kandidát Evropské lidové strany (EPP) a prezident Evropské komise, který je místopředsedou CSU Manfred Weber, představili svůj první společný koncept o budoucím rozvoji Evropy. Jejich volební program EU zahrnuje plány na vytvoření evropských sil do roku 2030 a posílení evropské zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky, jakož i hraniční agentury EU Frontex; Pokud bude program realizován, získá 10 000 nových pracovníků.

Jedním z návrhů je jednotný datový systém a intenzivní výměna informací mezi orgány členských států EU. Cílem je vytvořit bezpečnější Evropu, bojovat proti organizovanému zločinu a terorismu. Strany dále navrhly vytvořit společnou databázi EU, která by znovu hlásila potenciální teroristy.

„V Evropě potřebujeme bezpečnostní unii. Větší bezpečnost v Evropě by také znamenala větší bezpečnost pro Německo… Rádi bychom rozšířili výměnné a partnerské programy mezi bezpečnostními agenturami. Evropský policejní orgán Europol [nizozemská agentura EU pro prosazování práva v Nizozemsku] se musí proměnit v evropskou FBI, “uvádí jejich volební manifest.

Strany rovněž navrhly zpřísnění kontroly migrace a zavedení jednotných standardů pro azylové řízení a vyloučení možnosti žádat o azyl v několika zemích EU. Například CDU a CSU chtějí vybudovat evropská tranzitní centra, která by musela kontrolovat nově příchozí a rozhodnout se, zda je nechají zůstat. V případě zamítnutí žádosti by měl být žadatel o azyl vyhoštěn přímo z uvedených středisek.

„Na všech politických úrovních se budeme zabývat imigrací z jiných států EU, která je zaměřena na využívání systémů sociálního zabezpečení naší země,“ uvedly strany.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která řídila CDU až do prosince 2018, a francouzský prezident Emmanuel Macron již v uplynulém roce prosazovali myšlenku společné evropské armády pro blok, jež by byla součástí širšího transatlantického aliančního rámce NATO. Šéfka EU pro zahraniční politiku a obranu Federica Mogheriniová tuto myšlenku v listopadu odmítla, stejně jako šéf NATO Jens Stoltenberg, který varoval, že úsilí EU by nemělo konkurovat alianci, kterou označil za základ evropské bezpečnosti.

Mezitím, dne 22. ledna podepsali francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová novou bilaterální dohodu zaměřenou na posílení bilaterální zahraniční politiky, jakož i hospodářské, obranné, bezpečnostní, kulturní a klimatické spolupráce.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*