Německá vláda schválila návrh zákona na zvýšení počtu kamerových systémů na veřejných místech

Německá vláda schválila návrh zákona na zvýšení počtu kamerových systémů na veřejných místech

Kabinet německé kancléřky Angely Merkelové schválil návrh zákona navrženého ministrem vnitra Thomasem de Maizièrem, který umožní zvýšený dohled na různých veřejných místech a v dopravních sítích.  

Novela zákona o německých právech na soukromí a ochranu údajů usnadní provozovatelům různých veřejných zařízení nasadit sofistikovanější sytém dohledu a zvýšit počet kamer, které používají.

Cílem zákona je „zvýšení úrovně zabezpečení v Německu,“ stálo v prohlášení vlády, která dodala, že „ochrana životů, zdraví a svobody lidí prostřednictvím kamerových systémů používaných soukromými subjekty na veřejně přístupných místech by měla být považována za „záležitost zvláštního významu“.

Ve stejnou dobu, provozovatelé veřejných zařízení „nejsou povinni“ posílit bezpečnostní opatření nebo zvýšit počet kamerových systémů, uvádí se v prohlášení vlády, která však zdůrazňuje, že federální vláda „důrazně doporučuje, aby provozovatelé využili této příležitosti.“

Návrh zákona „by měl usnadnit provozovatelům rozhodnout, zda přispět k zabezpečení svých klientů- a to jak ve vlastním tak i ve veřejném zájmu,“ uvádí se v prohlášení.

De Maiziere původně představil nové nařízení v červenci po masové střelbě v Mnichově, která stála životy deseti lidí, včetně střelce, informoval deník Deutsche Welle. Nové nařízení bylo poté odsouhlaseno Křesťanskodemokratickou unií (CDU) Angely Merkelové a Sociálními demokraty, kteří společně tvoří vládní koalici v německém parlamentu.

Schválení návrhu tohoto zákona německou vládou přišlo jen dva dny po útoku na vánočních trzích v Berlíně, který stál životy 12 lidí a zanechal 48 zraněných, ačkoli to údajně nebyla přímá reakce na tento incident, uvedly německé sdělovací prostředky.

Ve stejnou dobu, pondělní útok byl zmíněn jako jeden z dalších důvodů pro zvýšení bezpečnostních opatření v Německu.

Nový zákon také přichází po výzvách německé policie zvýšit sledování na veřejných místech. Musíme mít „mnohem větší kamerový dohled“ za pomocí „lepších kamer“ na veřejných prostranstvích, železničních terminálech a letištích, aby policie mohla rychleji identifikovat pachatele, sdělil zástupce vedoucího Německého policejního odboru Ernst Walter německému televiznímu kanálu MDR.

„Pokud se budou politici i nadále schovávat za svobodu-milující myšlenku ochrany soukromí, ztíží to naší práci  a budeme mít i nadále problémy s vyšetřováním podobných situací v budoucnu,“ uvedl Ernst.

Ernst také označil výzvu pro občany, aby také předávaly svá soukromá videa z různých činů na policii jako „absurdní“.

Německá vláda mezitím také rozhodla umožnit policistům nosit tělové kamery ke zvýšení vlastní bezpečnosti ve světle nárůstu násilí proti policii v posledních měsících, uvedly německé sdělovací prostředky.

Nicméně, ne všichni němečtí politici přijali zprávu o novém návrhu zákona pozitivně. Frank Tempel z Levicové strany, tento krok kritizoval a uvedl, že zvýšený kamerový dohled je nesmysl. „Věřím, že potenciální pachatelé se mohou rychle k něčemu takovému přizpůsobit,“ řekl Tempel německému kanálu RBB s tím, že posílení kontrolních opatření by mohlo být jen trochu více než „placebo pro subjektivní pocit bezpečí“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*