Nejvyšší ruský diplomat: Západ kritizuje humanitární krizi v Idlibu, která se ani nekoná

Nejvyšší ruský diplomat: Západ kritizuje humanitární krizi v Idlibu, která se ani nekoná

„Předpovědi“ ze strany západních sdělovacích prostředků a politiků o katastrofě v Idlibu jsou nepřijatelné, vzhledem k veškerému úsilí Moskvy a jejích partnerů a dřívějším příkladům usmíření v Sýrii, uvedl nejvyšší ruský diplomat.   

Situace v syrském Idlibu, který zůstává poslední silnou pevností tvrdohlavých militantů a teroristů v zemi, patří k hlavním tématům jednání v Ženevě mezi představiteli Ruska, Íránu, Turecka a zvláštního vyslance OSN v Sýrii Staffana de Mistura.„Takzvané mírové soužití s teroristy je prostě nemožné. Boje, dokud nedojde k jejich úplnému vyhlazení, musí pokračovat“ řekl ruský prezidentský vyslanec do Sýrie Alexander Lavrentiev novinářům.

Nejdůležitější věcí, kterou nyní děláme, je oddělit umírněnou opozici od nekompromisních džihádistů, především od místní pobočky Al-Kájdy Jabhat al-Nusra“. Provincie Idlib je jakousi zodpovědností Turecka, je to jeho povinností oddělit umírněnou opozici od extremistů,“ uvedl Lavrentiev.

Velké části civilního obyvatelstva v Idlibu se chtějí smířit s vládou, ale mají strach hovořit otevřeně proti teroristům. „Věřím, že mnozí budou ochotni se s vládou smířit, včetně členů umírněných opozičních skupin,“ dodal.

Představitel odsoudil mediální hysterii a prohlášení některých západních politiků, kteří hovoří o nevyhnutelné „humanitární katastrofě“ v Idlibu. Dřívější zkušenosti s usmířením již provedené v jiných částech Sýrie budou pro osvobození Idlibu užitečné, uvedl Lavrentiev. Moskva a její spojenci dělají „vše možné“, aby zabránili utrpení civilistů v boji proti terorismu.

„V západních médiích je spousta povyku o „katastrofické situaci“, ke které dochází v Idlibu. Někteří představitelé západních zemí již teď tvrdí, že to bude největší humanitární katastrofa a předpovídají něco, co se ještě nestalo. To je naprosto nepřijatelné,“ uvedl představitel.

Lavrentievy poznámky přišly v reakci na to, že americká vyslankyně OSN Nikki Haleyová znovu vyjádřila podporu militantům v Idlibu. Jakýkoli útok na provincii, která je z velké části držena v rukou bezohledných džihádistů, by Washington považoval za „bezohledný“, dodala s tím, že „důsledky budou hrozné. Svět je bude z toho zodpovídat“.

Haleyová prohlásila, že „Rusko, Írán a Asad“ nemají zájem na dosažení politického řešení v Sýrii. „Všechno, co jsme viděli, jsou akce zbabělců, kteří se zajímají o krvavé vojenské dobytí Idlibu,“ uvedla.

Není jasné, jak může být úsilí syrské vlády a jejích spojenců o získání kontroly nad vlastními územími obsazenými mezinárodně uznávanými teroristy, považováno za „dobytí“.

 

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Militanti Hayat Tahrir al-Sham (HTS) v táboře v syrské provincii Idlib Foto: Omar Haj Kadour / AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*