Nejvyšší americký generál v Evropě pláče nad „ruskou hrozbou“, aby získal více vojsk, letadel a lodí

Nejvyšší americký generál v Evropě pláče nad „ruskou hrozbou“, aby získal více vojsk, letadel a lodí

S odvoláním na přeludovou hrozbu „ruské agrese“ v době, kdy Washington odstoupil od smlouvy INF, šéf Velitelství amerických sil v Evropě požádal Senát o další jednotky, stíhačky, rakety a lodě, aby „ochránil“ evropské spojence.   

Když vypovídal před Generálním výborem pro otázky ozbrojených složek, generál Curtis Scaparrotti uvedl, že USA si udržují celosvětovou vojenskou nadřazenost, ale odkazoval se na „vyvíjející se schopnosti Ruska“ jako na hrozbu pro tuto dominanci a zpochybnil schopnost USA operovat bez napadení ve všech oblastech.Scaparrotti, který je šéfem velitelství EUROCOM, je zároveň nejvyšším velitelem NATO v Evropě a bez jakýchkoli důkazů prohlašuje, že ruské vojenská pozice je „stále agresivnější“ a proto hledal podporu Kongresu k posílení „přidělených a rotačních sil EUROCOMu.“

Vedle dalších vojsk, lodí, špiónů a všeho kromě kuchyňského dřezu, Scaparrotti odhalil, že EUROCOM požádal o další dva torpédoborce od amerického námořnictva a možná i letadlovou loď, aby mohl čelit tomu, co nazval rozšiřující schopnosti ruské flotily.

USA mají v současné době čtyři torpédoborce umístěné v Rotě, Španělsku. Jedna z nich, USS Donald Cook, se nedávno odvážila do Černého moře, aby „prosazovala stabilitu“ a pózovala jako živý cíl pro ruskou pobřežní raketovou obranu.

Washington potřebuje modernizovat své námořní schopnosti, aby „zůstal dominantní v námořní oblasti a zejména pod mořem,“ řekl Scaparrotti senátorům.

Scaparrottiho melancholické a osudové prohlášení je podobné tomu, které zpíval v loňském roce. Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Evropě od roku 2015 a využívají obvinění z údajné „ruské agrese“ na Ukrajině jako záminku.

Není divu, že nákupní seznam generála přichází před plánovaným americkým vojenským rozpočtem na rok 2020, o němž se tvrdí, že se bude pohybovat v rozmezí 750 miliard dolarů, což je nárůst ze 716 miliard dolarů na rok 2019. Mezitím, Rusko postupně snižuje vojenské náklady a věnuje více prostředků na infrastrukturu, vzdělání a sociální programy.

A s americkým státním dluhem přesahujícím 22 biliónů dolarů se však Pentagon snaží ušetřit na několika místech, takže není jasné, kolik může Scaparrotti nakonec získat.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*