Nejuznávanější válečný reportér: Média lžou, v Sýrii nedošlo k žádnému chemickému útoku

Nejuznávanější válečný reportér: Média lžou, v Sýrii nedošlo k žádnému chemickému útoku

Jeden z nejuznávanějších válečných reportérů na světě tvrdí, že v Sýrii nenalezl žádný důkaz o masovém chemickém útoku poté, co navštívil zemi a provedl důkladné šetření.    

Zpráva z první ruky od Roberte Fiska, zveřejněná v britském listu Indepedent, je v rozporu se všemi mainstreamovými médii, které informují o tom, co se stalo během incidentu dne 7.dubna.

Deník Zerohedge.com napsal: Fisk je první západní novinář, který se dostal a informoval z místa údajného útoku chemickými zbraněmi, který byl široce svalován na Asadovy síly. Na místě v Dúmě ve východní Ghoutě, Fisk hovořil se syrským doktorem, který pracuje v nemocnici, která je vidět v jednom z dobře známých videí, které údajně zobrazuje oběti chemického útoku.Důležité je, že zpráva, zveřejněné v pondělí, vyvolala rozruch mezi mainstreamovými novináři, kteří – po několika minutách poté, co Saúdskou Arábií financovaná džihádistická skupiny Jaish al-Islam obvinila syrskou armádu ze zplynování civilistů – začala nekriticky propagovat příběh „Asad zplynoval svůj vlastní lid“ jako již pevný a „osvědčený“ fakt založený na pouhém vyjádření notoricky známé brutální ozbrojené skupiny, která sama v minulých letech přiznala, že používá chemické zbraně na syrském bojišti. Je také pozoruhodné, že žádný novinář ani mezinárodní pozorovatel nebyl nikde v blízkosti Dúmy, když došlo k údajnému chemickému útoku.

Ostrá diskuze následovala okamžitě po Fiskově zprávě, zejména proto, že patří mezi nejznámější jména v posledních čtyřech desetiletích, co se týká zpráv o válce na Středním východě, dvakrát získal Cenu novináře roku a sedmkrát se stal vítězem britské Press Awards „Zahraniční korespondent roku. New York Times jej označil za „pravděpodobně nejslavnějšího zahraničního zpravodaje v Británii,“ zatímco deník Guardian ho nazval „jedním z nejslavnějších novinářů na světě“.

Arabsky mluvící Fisk se proslavil tím, že patří k několika málo novinářům v historii, kterým se povedl uskutečnit rozhovor s Usámou bin Ládinem, což učinil třikrát v letech mezi 1993 – 1997.

Robert Fisk Foto: Yara Ismail/ Indepedent
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*