„Nejprve vypadněte ze Sýrie“: Moskva reaguje na požadavek Trumpa opustit Venezuelu

„Nejprve vypadněte ze Sýrie“: Moskva reaguje na požadavek Trumpa opustit Venezuelu

Trumpova administrativa by měla splnit svůj vlastní slib, že stáhne vojáky ze Sýrie, než bude říkat ostatním, kde by měli nebo neměli být.               „Než se budou vyjadřovat k zákonným zájmům jiných národů, poradil bych americké administrativě, aby splnila sliby, které dala mezinárodnímu společenství,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharová s odkazem na slib amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze Sýrie.

USA se chovají jako „kovboji v Louvru“, podkopávají mezinárodní pořádek svými „chaotickými kroky a nepředvídatelným chováním,“ uvedla Zacharová.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že dva z jeho vojenských letounů dorazily do Venezuely v rámci dohody o vojenské spolupráci z roku 2001, která nevyžaduje dodatečné schválení Národním shromážděním, které převzala opozice a samozvaný prozatímní prezident Juan Guaido. Ruská letadla přepravující až 100 ruských vojenských specialistů a náklad přistála v sobotu poblíž Caracasu, což v médiích vyvolalo divoké dohady.

Washington se kvůli příchodu ruských vojsk rozčílil a označil to za „zbytečnou provokaci“. Trump situaci ještě vyostřil a varoval Rusko, že „všechny možnosti jsou otevřené“, pokud jde o vypuzení Ruska. Americký vojenský zásah hrozí Venezuele již několik měsíců, od té doby, co Washington podpořil Guaidoův nárok o moc a oznámil, že považuje zvoleného prezidenta Nikolase Maduru za „nelegitimního“ vůdce země.

Trump mezitím už rok slibuje, že stáhne americké jednotky ze Sýrie „velmi brzy“. Plány na stažení se zastavily a to přitom Bílý dům v prosinci oznámil, že vojáci se začali vracet domů. Nicméně, to, co se očekávalo, že bude úplné stažení asi 2000 amerických vojáků rozmístěných v Sýrii, se nestalo. Po mnoha mediálních spekulacích o velikosti kontingentu, který zůstal ve válkou zpustošené zemi, Trump minulý týden potvrdil, že 400 amerických vojáků zůstane v Sýrii – 200 na severu a 200 v oblasti Al-Tanf v jižní Sýrii okupované USA. Tato oblast hostí americkou vojenskou základnu a neslavný uprchlický tábor Rukban.

Ruský prezident Putin ocenil Trumpovo rozhodnutí stáhnout americké jednotky a minulý měsíc řekl, že doufá, že Washington necouvne od svého původního záměru.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*