Nejméně 15 syrských dětí zemřelo po očkovací kampani OSN proti spalničkám

Nejméně 15 syrských dětí zemřelo po očkovací kampani OSN proti spalničkám

OSN zastavila očkovací kampaň proti spalničkám v severní Sýrii potom, co nejméně 15 dětí zemřelo po obdržení vakcíny, potvrdil Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) ve společném prohlášení.

UNICEF a WHO jsou šokováni a zarmouceni zprávou o smrti nejméně 15 malých dětí v Sýrii,“ uvádí se v prohlášení. „Smrt dětí nastala v oblastech, kde probíhá v plném proudu očkovací kampaň proti spalničkám.“

ockovani 1

Všechny děti byly ve věku dvou let, uvádí tisková agentura Reuters s odvoláním na humanitární pracovníky.

V úterý, přibližně jednu hodinu po podání druhého kola vakcíny proti spalničkám ve městě Idlib v Sýrii, děti prokázaly známky „vážného alergického šoku,“ uvedl Abdullah Ajaj, lékař provádějící očkování v lékařském centru v Jarjanaz, podle agentury AP.

Po podání vakcíny některá z dětských těl opuchla a děti se udusily k smrti.

Bylo tam hodně nářku a křiku. Bylo to pro rodiče těžké. Dáte své dítě očkovat a pak zjistíte, že vaše dítě umírá, je to těžké,“ uvedl Ajaj.

Konfliktní prohlášení od syrské opozice a zpráv od právních skupin udávají počty úmrtí v souvislosti s aplikací vakcíny mezi 34 až 50.

WHO uvedla, že na místo posílá tým odborníků, kteří mají tytostanovení incidenty vyšetřit, a dodává, že „ přesné příčiny dětských úmrtí je životně důležité.“

Imunizační kampaň byla pozastavena a to v obou provinciích Idlibu a Deir Ezzouru. Nicméně, UNICEF a WHO doufají, že by kampaň mohla být znovu co nejdříve spuštěna.


Agentury OSN a další nevládní organizace poskytují zdravotnické služby v Sýrii od povstání proti prezidentovi Bašáru Asadovi, které začalo v březnu 2011.

Syrský konflikt se od té doby proměnil v občanskou válku, s více než 190.000 obětí, podle OSN.

V úterý Assad prohlásil, že boj proti terorismu musí začít tím, že se musí vyvinout větší tlak na země, které finančně podporují povstalce v Sýrii a v Iráku.

Mezitím, Spojené státy oznámily, že mají v plánu přijmout „cílená opatření proti Islámskému státu (ISIL, ISIS), který má útočiště v Sýrii,“ včetně pozoruhodné infrastruktury. Americký ministr obrany Chuck Hagel představil plán na posílení iráckých sil o 1600 amerických „vojenských poradců.“

USA také chtějí vycvičit a vybavit 5000 členů syrské opozice pro boj proti ozbrojencům ze skupiny Islámského státu.

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*