Nejlevnější záchranou OKD by teoreticky mohla být Bakalova vazba

Nejlevnější záchranou OKD by teoreticky mohla být Bakalova vazba

bakala

Ne, nevolám po účelovém zatýkání. Jen se zamýšlím, kde jsou předchozí zisky OKD, kde peníze získané veleúspěšným úpisem akcií NWR, kde benefit z původně státních bytů OKD a z transakcí mezi řetězcem firem kolem OKD (Karbon Invest, NWR, RPG…, akcionáři vč. Bakaly)Indicie z veřejných zdrojů vůbec nenapovídají, že v tomto propletenci firem, osob a miliard by mohlo být vše křišťálově čisté. A říkám si, že takový původní vlastník OKD Viktor Koláček byl zatčen při mnohem menších pochybnostech. Ostatně, nebyl zatčen právě proto, aby akcie Karbon Investu levně prodal právě Bakalovi?

Bakala teď de facto vydírá stát, aby přispěl na útlum Dolu Paskov. Jinak se naplnil můj předpoklad z článku „Obří časovaná bomba – OKD – už tiká: Po Koženém Bakala“, že dny tohoto dolu jsou sečteny a osud OKD a celého regionu velmi tristní.

Stát by pochopitelně do OKD s dnešní vlastnickou strukturou neměl dát ani korunu. Bylo by nemravné, kdyby nezodpovědné hospodaření Bakaly bylo ještě podpořeno z našich daní. Mnozí ekonomové se předhánějí ve variantách, kterak OKD nebo Ostravsko zachránit. Na Ostravsko měla myslet vláda dávno, totéž se týká Bakaly vůči OKD.

Nesvádějme všechno na mýtus břidlicových plynů. Tato agresivní a vpravdě neekologická těžba z trhu uhlí nevyřadí. Ano, momentálně došlo k poklesu cen, protože ceny komodit prostě kolísají, ale podle mého názoru je největším tržním faktorem změna přístupu USA, které začaly exploatovat své strategické zásoby uhlí z politických důvodů – aby oslabily některé jihoamerické exportéry (Venezuela apod.).

Problém je to vážný pro celou českou ekonomiku, nejen pro Ostravsko, jak se domnívají někteří křiklouni z Prahy. Stále jsme jedna Česká republika a pražské úřady, lobbisté, poradci, právní a jiné služby nás neuživí.

A Bakala nebyl zodpovědným hospodářem, který by připravoval firmu na horší časy a po baťovsku dýchal za své zaměstnance. Mám pocit, že „těžil“ nejen uhlí a výnosy „exportoval“. Takže mám pochopení pro rozhořčení havířů a nechápu komentáře, které jejich nespokojenost vykládají jako pokus diktovat zaměstnavateli. Tito lidé bojují o existenci! Oni nechtějí nezasloužené dávky, oni by rádi zachránili svou práci. Navíc vidí, že zaměstnavatel bude poslední, kdo na krizi doplatí.

Dám jen jeden příklad, který by zasloužil aspoň vyšetření. Před primárním úpisem akcií NWR se v průběhu roku 2007 až do ledna 2008 zvýšil odhad vytěžitelných zásob uhlí ze 150 miliónů tun až na několikrát přestřelených 419 miliónů tun! (zdroj: e15.cz). V takové situaci byli někteří lehkomyslní investoři ochotni zaplatit a 619 korun za akcii. Dnešní cena je kolem 33 korun!!!

Ocitujme z výše uvedeného zdroje: „Jenže jak se ukázalo, investoři Bakalovu mámení uvěřili. Když v květnu 2008 nabídl třetinu akcií společnosti NWR na burzách v Praze, Londýně a Varšavě, zájemci se na cenné papíry doslova vrhli. Za akcie během několika málo dní zaplatili přes pětatřicet miliard korun. Z této částky skoro třicet miliard inkasovali největší vlastníci v čele s Bakalou a jeho dlouholetým obchodním partnerem Peterem Kadasem.

Nebyl to burzovní podvod? Kde ty peníze jsou? Jen se ptám…

Pro málo chápavé mám ještě jeden příklad, jak je snadné vyvádět peníze z ovládané společnosti (také na účet ostatních nebohých akcionářů, kteří nic nemusí tušit). Podle neověřených informací, které pocházejí od informovaného zaměstnance, se říká, že za pronájem bývalého sídla OKD se platilo ovládajícím 20 miliónů ročně.

I kdyby se to neprokázalo, je to jen drobný příklad celé škály činností, jež by mohly, budou-li dokázány, spadat pod trestné činy zneužití informací v obchodním styku, či porušování povinností při správě cizího majetku. Je třeba si uvědomit, že podle veřejných zdrojů ovládající osoby už vlastní pouze zlomkový podíl na původním majetku OKD, takže v žádném případě nelze hovořit, že by poškozovaly samy sebe, jak se také často zkratkovitě argumentuje.

Za vyšetření to stojí. Jde o tak velkou a významnou kauzu, že se jí dávno měla zabývat BIS státu. Bakalu asi nezavřou a ten se možná bude České republice nějakou dobu asi vyhýbat. Ale mohli bychom si vzít příklad ze švýcarské justice, která podezřelý majetek zadržela.

Maně vzpomínám na Viktora Koláčka, který po svém zadržení v noci a za přítomnosti televizních kamer byl odveden v poutech jako zločinec. Nic mu neprokázali, byl soudem očištěn. Ale pochopil, že má Karbon Invest prodat právě Bakalovi.

A pamatujete ještě tehdejšího majitele Poldovky Vladimíra Stehlíka? Ten poslal z vazby akcie Poldi tehdejšímu ministru vnitra Rumlovi. Akcie mu vráceny nebyly…

A pak, že řešení neexistuje. Jen tak přemítám…

zdroj : streit.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*