„Nejlepší věc, kterou může Turecko nyní udělat, je jednat s Asadem a stáhnout své vojsko ze Sýrie“

„Nejlepší věc, kterou může Turecko nyní udělat, je jednat s Asadem a stáhnout své vojsko ze Sýrie“

Turecko bylo jedním z klíčových subjektů v syrské krizi a bylo zapojeno i ve vojenských i diplomatických snahách v této arabské zemi, ale profesor Ilhan Uzgel řekl rádiu Sputnik, že nejlepší věc, jakou by mohla Ankara udělat v tuto chvíli je zahájit dialog s prezidentem Bašárem Asadem a stáhnout svou armádu ze severní Sýrie.

„Je zřejmé, že nejmoudřejší rozhodnutí Turecka právě teď by bylo zapojit se do dialogu s Asadem, stažení svých vojenských sil ze severní Sýrie a přenechání kontroly na tímto regionem vládním silám,“ uvedl profesor.

Turecko zahájilo operaci Eufrat Shield dne 24. srpna, aby dostal Islámský stát pryč z měst a osad, které se nachází na syrské hranici s Tureckem. Tento vojenský zásah byl také zaměřen proti kurdským silám, které se přesunovaly dále na západ a přebíraly kontrolu nad hraniční oblastí.

Profesor Ilhan Uzgel, politolog a odborník na zahraniční vztahy na Ankarské univerzitě, uvedl, že turecké vedení dlouhou dobu sledovalo nezdravou strategii zaměřenou na svržení Asada. Tento přístup má nepříznivý vliv na Turecko, postižené ekonomickými problémy a politickou nejistotou.

„Turecko je zasaženo vlnou terorismu a násilí, což je důsledek turecké zahraniční politiky omylů na Středním východě, zejména v Sýrii,“ uvedl profesor.

Turecké vedení bylo dlouho přesvědčeno, že by mohlo odstranit Asada a změnit rovnováhu sil na Blízkém východě, protože Ankara chtěla kompenzovat „ztráty v Egyptě,“ vysvětlil profesor.

„Západ postupně pochopil, že tato strategie byla slepá ulička. Rusko je od začátku proti tomu. Turecko si však myslelo, že by tento plán mohlo uskutečnit s pomocí Saúdské Arábie a Kataru. Turecko přecenilo vliv a význam některých místních opozičních sil, včetně Svobodné syrské armády a Syrské národní rady. Ankara nemohla, nebo nechtěla vidět limity své moci,“ uvedl Uzgel.

Profesor Ilhan Uzgel trvá na tom, že Turecko by mohlo bezpečně opustit svou politiku týkající se Sýrie.

„Bylo by dobré, kdyby Turecko pochopilo, že tato strategie by nikam nevedla. V tomto případě by se Turecko mohlo stát pozitivní silou. Ne silou, která má v úmyslu zničit vládu Asada, ale aby se zapojilo do dialogu se všemi zúčastněnými stranami, se zeměmi schopnými podporovat vztahy se Spojenými státy, Ruskem, Íránem a Asadovou administrativou, zdali to bude třeba,“ uvedl profesor.

Nicméně, až do nedávné doby, Turecko trvalo na své původní politice zaměřené na změnu režimu v Sýrii.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*