Nedostatek potravin a léků si vybírá těžkou daň na jemenských dětech

Nedostatek potravin a léků si vybírá těžkou daň na jemenských dětech

Agentura Organizace spojených národů UNICEF tvrdí, že saúdskoarabská zničující válka v Jemenu brzdí úsilí o záchranu dětí před akutní podvýživou a úmrtími způsobenými nemocemi.       

Mluvčí UNICEF v Jemenu uvedl, že se agentura snaží poskytnout léčbu pro více než 200.000 dětí ve válkou ničené a zbídačené zemi, které se potýkají s těžkou akutní podvýživou a Saúdy zavedená blokáda uložená na zemi a nedostatek financí dělají téměř nemožné, aby agentura plnila své poslání.

„Tato životy zachraňující práce je blokována kvůli nedostatku finančních prostředků a omezenému přístupu do oblastí kde se bojuje,“ uvedl Rajat Madhok s tím, že agentura OSN také doplnila vitamíny pro milióny jemenských dětí, které se potýkají s podvýživou.

Odhady ukazují, že celkem 2,2 miliónu dětí trpí podvýživou napříč Jemenem, který je ve válce s bojovníky věrnými Saúdy podporovanému prezidentovi Abd Rabú Mansúr Hádímu a je pod vytrvalými saúdskoarabskými nálety od března 2015.

Agentuře UNICEF se podařilo dostat jen k polovině dětí postižených akutní podvýživou. Mnoho dalších dětí jsou nadále v život ohrožujících stavech a vystaveni smrtelným nemocem. OSN tvrdí, že nejméně 1.000 dětí umírá každý týden v důsledku onemocnění po celém Jemenu.

„Už jsem dnes přišel o bratrance na podvýživu, nemohu přijít ještě o mého malého bratra,“ říká Mohammed Ali, 19letý chlapec žijící se svou rodinou v severním Jemenu, který se snaží zachránit svého 5letého bratra trpícího těžkou podvýživou.

Mohammad tvrdí, že stav jeho bratra, který začal s průjmem, se zhoršoval v posledních dvou letech, ale rodina si nemohla dovolit jeho léčbu.

„Vidím, že se stav mého bratra zhoršuje den po dni. Neexistuje nic, co bych mohl udělat,“ říká.

Ve zprávě zveřejněné v prosinci 2016, UNICEF varovala, že děti v Jemenu se potýkají s vůbec nejvíce zaznamenanou mírou podvýživy uprostřed nedostatku potravin v důsledku saúdskoarabské vojenské kampaně proti jejich jižnímu sousedovi.

„Podvýživa v Jemenu je na nevyšším stupni jaký byl kdy zaznamenán,“ uvedl vyslanec UNICEF v Jemenu Meritxell Relano a dodal: „Zdravotní stav dětí v nejchudší zemi na Blízkém východě nikdy nebyl tak katastrofální, jako je tomu dnes.“

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*