Nedostatek másla zasáhl i Francii, o bruselské vině však ani slůvko

Nedostatek másla zasáhl i Francii, o bruselské vině však ani slůvko

Zatímco u nás se nadává na zdražení másla, v bohaté Francii mají problém s jeho nedostatkem. Jen další důkaz, že dotační eurosocializmus má podobné slabiny jako ten náš minulý, jen máslo místo toaleťáku…

Pouze se říká, že nedostatek je způsoben zvýšenou poptávkou v Číně i v samotné Evropě, což je ale jen část pravdy. Ovšem v tomto případě by skutečně přirozené tržní mechanismy, nepokřivené zemědělskými eurodotacemi, vyřešily problém daleko rychleji a pružněji. Jenže…, i na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu lze dohledat následující:

„S cílem zvrátit dlouhodobě zvyšující se produkci mléka na evropském i světovém trhu, řešit nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a maximálně omezit propad cen mléka, vyhlásila Evropská komise dočasnou mimořádnou podporu zaměřenou na snížení produkce mléka.“

Mimořádná podpora na snížení produkce mléka 2016

Takže pokud bude tento článek náhodou číst nějaký nekritický euro-optimista, který až dosud odmítal věřit, že za nedostatek (a v jeho důsledku zdražení) másla a dalších mléčných výrobků může Brusel a jeho dotačně-plánované hospodářství…, a myslí si, že tohle píší jen nějaká „dezinformační“ a „euroskeptická“ média, tak snad mu odkaz na výše zmíněný oficiální zdroj otevře konečně oči.Mnoho znalých také psalo, že dotace na snížení produkce mléka souvisely s ruskými sankcemi, což by také dávalo na první pohled smysl. Rusko jako odvetu za sankce západu zakázalo dovoz potravin z EU, takže jistě i to přispělo k této stupidní intervenci Bruselu. Výsledkem je, že zatímco se zvyšovala poptávka po mléku a mléčných výrobcích v Číně i samotné EU, tak Evropská komise dotovala snížení produkce mléka!

Ovšem problém s tak zvaným „nadbytkem“ mléka, ve skutečnosti s neochotou zemědělců snížit jeho cenu, už jsme tu měli i před ukrajinskou krizí a protiruskými sankcemi. Vzpomínáte, jak před několika lety naši zemědělci vylévali do polí ohromné spousty mléka, aby se zvedly jeho výkupní ceny?

Ti nyní mohou plesat, Brusel jim konečně po dlouhém čase vyšel vstříc, samozřejmě na úkor nás, spotřebitelů. Ostatně pro Francouze to bude aspoň užitečná lekce. Konečně pocítí, jak je tzv. společná evropská zemědělská politika, z níž tak dlouho těžili a nedali si na ni „šáhnout“, nesmyslná, škodlivá a z ekonomického hlediska zvrácená. Při pojídání každého, kvůli nedostatku másla předraženého, croissantu, nechť poděkují „moudrým hlavám“ z Evropské komise, snad jim pak bude líp chutnat, pro „společnou evropskou věc“ je přece potřeba i položit nějakou tu oběť, soudruzi!

P.S. Kdyby europapaláši místo nesmyslných zemědělských dotací otevřeli evropský trh farmářům z chudých rozvojových zemí např. v Africe, možná by se konečně tamějším lidem aspoň trošku zvedla životní úroveň a omezila by se jejich touha podstupovat nebezpečnou cestu ne jen do Německa, „země zaslíbené“.

Problémy s máslem už zasáhly i Francii. Média to líčí jako možnou „katastrofu“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*