„Něco se děje se společností“: 1% mladých Švédů chce změnit své pohlaví – průzkum

„Něco se děje se společností“: 1% mladých Švédů chce změnit své pohlaví – průzkum

Počet Švédů, kteří chtějí změnu pohlaví, v celé zemi nadále roste a vrcholí v oblasti hlavního města. V souladu s tímto trendem, švédská vláda navrhla rychlé chirurgické a právní změny pohlaví pro lidi již v mladistvých letech.

Jedno procento mladých Švédů ve věku 22-29 let přemýšlí o změně pohlaví, odhalil unikátní výzkum Centra pro epidemiologii a sociální medicínu. V metropolitní oblasti celých 2,2% respondentů uvedlo, že mají pocit, že žijí ve „špatném“ těle, informoval národní kanál SVT. Dalších 2,8% respondentů uvedlo, že by chtěli být považováni za osobu jiného pohlaví.„Byla jsem překvapena, že jsou tato čísla tak vysoká,“ uvedla psychiatrička Kyriaki Kosidou, výzkumná pracovnice Centra pro epidemiologii a sociální medicínu (CES). „Takové zkušenosti pravděpodobně vždy existovaly, ale v otázce genderové identity vždy byla spousta stigmatu. Sociální rozvoj může směřovat k větší akceptaci, pak se odvážíte vyjádřit své pocity. Je zřejmé, že se ve společnosti něco stalo,“ dodala.

Stockholmské centrum pro přijímání pohlavního léčiva Anova zaznamenalo velký nárůst u pacientů, jejichž pohlaví při narození neodpovídá jejich pohlavní identitě.

„Počet těchto pacientů se od roku 2003 nepřetržitě zvyšuje,“ uvedla Cecilia Dhejneová, psychiatrička a pohlavní zprostředkovatelka Anovy.

Vzhledem k nárůstu poptávky je čekací doba na první návštěvu dnes asi 10 měsíců. Ve zbytku země je čekací doba ještě delší.

„Mnoho z nich jsou nesmírně frustrovaní a smutní. Většinou čekali dlouhou dobu, než provedli první krok k hledání péče, a proto čekání déle znamená další utrpení,“ zdůraznila Dhejneová.

Před všeobecnými volbami, švédská odstupující levicová vláda si pohrávala s myšlenkou „zjednodušení“ chirurgických zákroků u dětí, kteří si přejí změnit své pohlaví, stejně jako zjednodušení právní změny pohlaví.

Podle švédské „červeno-zelené“ vlády by děti měly mít možnost změnit zákonně své pohlaví již od roku 12 let. Dítě ve věku 15 let by mělo mít možnost požádat o chirurgickou intervenci.

Tento návrh vyvolal odpor v lékařských kruzích i u feministek, které jej označily za „nepřiměřený“. Mezi jinými byl i pediatr z Göteborgu Mats Reimer, který zdůraznil, že mladí teenageři nejsou „dostatečně zralí“ pro takovou nevratnou operaci.

„Pro mnohé z nás v této profesi se zdá být nepřiměřené, že 15letí budou moci požádat o právní změnu svého pohlaví za zády svých rodičů pouze s certifikátem školního kurátora,“ napsal Reimer své stanovisko pro deník Dagens Samhälle.         
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*