Nečas příjemně zabodoval.

Nečas příjemně zabodoval.

Celosvětově je bezpečnostní situace tak zlá a tak nebezpečná, jak tomu dlouho nebylo.  Mohutný nárůst islamistů od Afganistánu, přes Libyi až po Irák a Sýrii a do toho jen tak z kapricu vyvolaný převrat na Ukrajině, následovaný občanskou válkou, které tuto zemi stáhnou do hrůzné humanitární katastrofy, jejíž důsledky zřejmě nikdo už není schopen minimálně pro příštích 10 let napravit.   A do toho se rozvíjí spirála sankcí mezi EU a Ruskem a posilují nálady na vojenský konflikt proti Rusku a krátkozrací jestřábi jako by neviděli, že hlavní střet o přežití lidstva nastane logicky na linii mezi džihádisty ať již v jaké oliv podobě na jedné straně  a ostatním světem tvořeným dnešním Západem, Ruskem, Čínou, a Západem, ale i Indií na straně druhé.

Každý hlas rozumu, který zazní uprostřed proválečného šílenství médií i ultrapravicových politiků typu Schwarzenberga, Štětiny a dalších je cenný. A dnešní úvaha Nečase v deníku Dnes pod názvem Napětí roste  má téměř státnický charakter.

Do puntíku každý rozumný člověk jistě podepíše základní Nečasovu tézi : Sankce, které proti sobě vyhlásí Západ a Rusko nic nevyřeší, budou jen stupňovat nepřátelství…

Řekl bych to ještě i jinak : Hnát se v dnešní době do absurdních konfliktů mezi stále velkými územními i hospodářskými giganty, kvůli tragicky zpackané Ukrajině je pro lidstvo sebevražedné.

Téma Ukrajiny jsem popsal ve svém blogu na idnes již 12. 3 a bohužel vývoj mi dává jednoznačně za pravdu :

„Směšnost, ale zároveň absurdnost aktivit Západu nezná mezí…

Již jsem několikrát uvedl: Západ organizoval majdan s cílem geopoliticky porazit Rusko mimo jiné cestou svržení demokraticky zvoleného prezidenta Ukrajiny, se kterým několik let dojednával ledacos. Vyvolal násilný převrat a freneticky tleskal, že ve Lvově musí policisté klečet a prosit za odpuštění, že Kyjev je prozápadní a ten Putin dostane na prdel…Je otřesné, že přitom věděl,  že Ukrajina je rozdělena na dvě vzájemně se vylučující nesmiřitelné části, nikoliv ovšem prozápadní…, jak se zde namlouvá, ale nenávistně protiruskou (a mnohdy i zároveň – a to milánkové, brzo poznají – protievropskou) a východní proruskou.

A že nutno trvale obě tyto skupiny dávat dohromady a nikoliv stavět proti sobě.

Jak bývá pravidelným scénářem dle gruzínského vzoru, převrat či vojenská akce začíná pokud možno po zahájení olympijských her…Zejména v tomto případě, to mělo svůj dopad. Rusko během olympiády v Soči prakticky muselo mlčet. A Západ triumfoval, svrhnul protiústavně  proruského prezidenta, nasadil nové kádrové posily z často z banderovských zdrojů a měl pocit, jak to zmáknul.

Jako vždy v posledním století Západ věci odhadnout neumí…

A tak protiruská vzpoura na západě Ukrajiny se přirozeně přelila v proruské nepokoje na východě…A najednou to vadí. Najednou se mluví o nelegitimitě.

Co říká dnes Západ, na tom fakt už nezáleží…

Nejde  o Krym, ten konečně bude tam, kam ho srdce táhne. Ale Západu zůstane to nejhorší : zbytek Ukrajiny…Vzpomeňme si na hysterii kolem nepatrného Řecka…

Ukrajina je ovšem mnohem zadluženější, a její politické struktury  za 24 let se vůbec nevyvinuly v demokratický systém. Vzájemné požírání, boj o moc a miliardy je hlavní náplní ukrajinské politiky. A teď k tomu jako pikantní doplněk přišel fašismus…


Ukrajina bude představovat pro Západ nezvládnutelné sousto…

Západ chtěl Rusko oslabit tím, že mu jaksi vyrve Ukrajinu z jeho vlivu…Ale to ta Ukrajina byla ještě alespoň zčásti použitelná…

To už neplatí… Nepokoje z majdanu, které vynesli tuto pochybnou – Masaryk by řekl – patologickou sedlinu – k moci se budou lavinovitě šířit a má pravdu ten Klaus a vlastně i Zeman, že buší na dveře stejná občanská válka jako kdysi v Jugoslávii. I tehdy ji Západ vyvolal a akceleroval.

Ovšem rozsah občanské války, ve druhé největší zemi Evropy bude nezvládnutelný.

Rusko jaksi mimoděk zvítězilo.

A Západ se bude potácet v tom, co zavinil.

Ukrajina je v nejbližším horizontu neřešitelným problémem.

A dokonce je možné, že může – a zaslouženě – EU potopit.“

Není třeba cokoliv na těchto závěrech měnit.

Tak to prostě s Ukrajinou bude a to nikdo nezmění.

Ale bylo by trestuhodné, abychom přestali vidět hlavní geopolitické problémy doby a tou by Ukrajina být rozhodně neměla.

Naopak bojovný a nelítostný islám se jen připravuje na to, aby nám to spočítal.

Chápou to ti naši, ale i ostatní západní jestřábové, že se chovají zaslepeně jako Polsko, které v roce 1938 v podstatě na straně Hitlera okupovalo České Těšínsko a neuvědomovalo si, že za pár měsíců bude samo obětí drtivé agrese téhož pána, která jej  bude stát na 6 miliónů obětí?

Je dobré, že Nečas promluvil a že promluvil tak, jak učinil.

Jakkoliv jsem byl rád, že padl jako předseda vlády, nedomnívám se, že by měl být do konce života vysmívaným páriem.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*