Nebylo by ČT líp bez Kodexu?

Nebylo by ČT líp bez Kodexu?

Před pár minutami jsem se dodíval na nedělní pořad Interview 24, vysílaný jako vždy o půl sedmé večer. A jak uváděl program ČT mělo jít o „interview s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě.“ Tou osobností byl slavný český kytarista, jehož jméno jsem zapomněl, a interview s ním při příležitosti jeho úctyhodných šedesátin vedla moderátorka Kroužková.

Onen kytarista, jak jsme se z jeho slov dověděli, žije už 30 let v New Yorku (na jeho akcentu je to znát), za manželku má bývalou zpěvačku švédské skupiny ABBA a momentálně pobývá v ČR, kde připravuje nějaký jazzový festival. Přišla řeč i na současnou situaci v USA a na dvě útrapy, které tato země prožívá, z nichž jednou je koronavirus a druhou rasové nepokoje. Při čemž podle moderátorky Kroužkové hrozí zemi útrapa ještě děsivější – a to kdyby listopadové volby v USA znovu vyhrál prezident Trump.Nebudu se pouštět do hereckých manýr, kterými moderátorka tuto – podle ní příšernou hrozbu – doprovodila, a zdržím se jen u faktu, že se svým výrokem jasně vyslovila ve prospěch amerického prezidentského kandidáta jednoho na úkor kandidáta druhého (to snad proto, že ten druhý a zmíněný vyslovil odhodlání normalizovat vztahy s Ruskem?) A mě by moc zajímalo, jak se tento její výrok srovnává s tím, co v červenci 2004 vložila televize do svého slavnostního slibu veřejnosti, nazvaného Kodex ČT, ve kterém se v bodě c. praví toto: „ČT poskytuje nestranné a nezávislé informace a komentáře“. S tím, že porušení Kodexu je kvalifikováno jako porušení pracovní kázně a zákoníku práce.

A já se ptám: neměla by tedy být moderátorka za svůj výrok, který určitě nebyl nestranný, ale byl jednostranný až běda, načalstvem ČT popotahována?

Víte, proč tenhle článeček píši? Těch případů, kdy Kodex uvádí něco a pracovníci ČT dělají něco opačného, se už dodneška navršila tak nebetyčná hora, že se Kodex proměnil v cár politováníhodného a ušpiněného papíru, který by ČT měla konečně vymést za bránu svého sídla. A poctivě a chlapsky prohlásit, že Kodex přestal platit, že třeba přestal vyhovovat současným podmínkám zostřeného mezinárodního napětí, či že už neodpovídá zvýšenému ideologickému boji mezi velmocemi atd., čímž by nám, věčným rejpalům, vzala konečně vítr z plachet.

Co říkáte, páni z ČT? Nebylo by to lepší, než vaše už letitá a hodně ošuntělá výchova národa k falši a pokrytectví? Co myslíte?

 

Lubomír Man
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Nebylo by ČT líp bez Kodexu?

  • Žádný kodex nedonutí lidi bez morálky, aby se jím řídili. V ČT už jsou jen lidé, kteří jsou poslušní a hlásají názory menšin proti většině, která je platí. Nečekejme, že do ČT přijdou redaktoři s vlastními názory, s morálkou a ctí. Tam už je jen opovrženíhodný odpad.
    Máme dost médií, která by v případě krize přinesla lidem informace. Není nutné si vydržovat veřejnoprávní moloch. Lidé by si měli smět vybrat, kterému médiu budou své peníze posílat. Pak by nejvíce koncesionářských poplatků dostávala ta média, která by vyhovovala většině a stav by se napravil.
    Naše ČT je dojná kráva pro její vedení. Rada by měla prozkoumat vazby produkčních firem, které jsou na vemenu té dojné krávy. Určitě by to bylo zajímavé.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*