„Ne Rusko, ale samotná EU je producentem falešných zpráv“

„Ne Rusko, ale samotná EU je producentem falešných zpráv“

„Samotná Evropská unie je jedním z největších producentů falešných zpráv,“ tvrdí nizozemský euroskeptický poslanec Marcel de Graaff.  

De Graaff, který je spolupředsedou skupiny Evropa národů a svobody (ENF) řekl deníku EUobserver, že není ani přinejmenším znepokojen kvůli varování před ruskými pokusy ovlivnit květnové volby do Evropského parlamentu.

„Ne, absolutně ne. Je to nesmysl. Je to přesně naopak: velká částka peněz pochází od proevropské elity,“ uvedl.Evropská komise uvedla ve strategickém dokumentu o dezinformacích, zveřejněném v prosinci, že „důkazy jsou silné proti Ruské federaci“.

„Je to součást ruské vojenské doktríny a její strategie rozdělit a oslabit Západ,“ prohlásil místopředseda Evropské komise Andrus Ansip při prezentaci tohoto dokumentu.

„Existuje celé oddělení, které vyvíjí memy, včetně memů zaměřených na Evropskou unii,“ uvedl.

Poslanec De Graaff však tvrdí, že samotná Evropská komise je jedna z nejaktivnějších v oblasti dezinformací – a zároveň se zmínil o samotném Evropském parlamentu, ke kterému patří.

„Evropský parlament si rezervoval obrovský rozpočet na to, co označuje „marketing EU“,“ uvedl De Graaff.

Jeho skupina ENF již dříve vyjádřila obavy, že EU ve snaze vypořádat se s údajnými dezinformacemi ve skutečnosti ohrožuje svobodu médií.

De Graaff hovořil s deníkem EUobserver v Haagu, sídle nizozemské vlády, po rozpravě o falešných zprávách, zorganizované jeho stranou s novináři.

Neexistuje žádná společná definice pro falešné zprávy nebo dezinformace, ale ty často pokrývají nepravdivé šíření s úmyslem zavádět.

Na základě obvinění, že dezinformace mohly ovlivnit jak americké volby v roce 2016, tak výsledek Brexitu, Evropská komise přijala několik opatření.

Jedna z těchto iniciativ, webové stránka „EU vs Disinfo“, má v Nizozemsku obzvláště špatnou pověst, protože dobrovolníci, kteří tuto webovou stránku provozují, chybně uvedli, že autentický nizozemský portál šíří falešné zprávy.

Většina nizozemských poslanců požádala nizozemskou vládu, aby vyzvala Evropskou komisi, aby tuto webovou stránku odstranila, což se zjevně dosud nepodařilo.

Poslanec De Graaff uvedl, že EU by se neměla podílet na posuzování, zda jsou zprávy v článcích pravdivé nebo ne.

„Jsme pro prospěch suverénních států. Každá země by měla sama rozhodnout, jak se vypořádat se svobodou médií,“ uvedl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Ne Rusko, ale samotná EU je producentem falešných zpráv“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*