„Ne kapitulaci! Smrt našim nepřátelům!“ Nacionalisté pochodovali v Kyjevě proti mírovému plánu na Ukrajině

„Ne kapitulaci! Smrt našim nepřátelům!“ Nacionalisté pochodovali v Kyjevě proti mírovému plánu na Ukrajině

Ukrajinští nacionalisté pochodovali v Kyjevě u příležitosti výročí milice kolaborující s nacisty za druhé světové války. Mnozí využili příležitosti k protestu proti tzv. Steinmeierově formuli – pravděpodobně nejlepší šanci pro mír na Ukrajině.Ukrajinské hlavní město zažilo několik pochodů za účasti všech druhů nacionalistů, když si tento národ připomněl založení ukrajinské povstalecké armády (UPA) – partyzánské skupiny, která bojovala proti Rudé armádě během druhé světové války ve spolupráci s nacisty. Tentokrát však nejde jen o oslavu ukrajinské pochybné minulosti, protože tyto neonacistické skupiny promítaly své válečné fantazie do problematické přítomnosti národa.

Největší pochod, pod heslem „Obhajujte ukrajinskou zemi!“ byl organizován ukrajinským svazem ‚Svoboda‘ – ultranacionalistickou stranou dříve známou jako Sociálně národní strana Ukrajiny. Ke shromáždění se připojili i členové krajně pravicových skupin, jako je Pravý sektor a Organizace ukrajinských nacionalistů. Podle organizátorů bylo přítomno asi 10 000 lidí.

 

Demonstranti pochodovali cestou z náměstí Majdan k prezidentské kanceláři a zpívali slogany proti prezidentovi Volodymirovi Zelenskému, který nedávno souhlasil s tzv. „Steinmeierovým vzorcem“ – plánem pro odtržení východního regionu od Ukrajiny, aby získal autonomii – ve snaze vyvést zastavený mírový proces ze slepé uličky. Nacionalisté označili ukrajinského vůdce za „zrádce“ a zároveň odsoudili mírový plán jako hrozbu pro územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny.

Další krajně pravicová strana, Národní sbor, uspořádala svůj vlastní pochod pod heslem „Ne kapitulaci!“, který byl také namířen proti mírové dohodě. Tisíce pochodujících zpívaly agresivní slogany, z nichž některé se jasně podobaly těm z nacistického Německa jako „Ukrajina nad všemi věcmi!“ Další zpěv zahrnoval “Sláva národu!” a „Smrt našim nepřátelům!“ Někteří z demonstrantů také nesli hořící světlice.

Několik stovek lidí zpíválo hesla „Sláva Ukrajině!“ a „Sláva hrdinům!“ – známou linii, která se stala podpisovou pro místní nacionalisty, kteří pochodovali na italské velvyslanectví. Nacionalisté vyžadovali propuštění Vitalyho Markiva, ukrajinského bojovníka z jednoho notoricky známého dobrovolnického praporu. V červenci byl muž odsouzen italským soudem na 24 let vězení za jeho účast na zabití italského fotožurnalisty Andrea Rocchelliho a ruského aktivisty za lidská práva Andreje Mironova v květnu 2014.

Další skupina nacionalistů uspořádala odděleně svůj vlastní pochod v centru Kyjeva, aby si připomněla organizaci UPA a jejího zakladatele Stepana Banderu – muže, který byl od té doby povýšen na postavení hrdiny mezi nacionalisty a byl tím také oficiálně uznán bývalým prezidentem Petrem Porošenkem.

 

(Foto: Twitter)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*