Navzdory tlaku USA, Turecko nedovolí Washingtonu prozkoumat ruské systémy S-400

Navzdory tlaku USA, Turecko nedovolí Washingtonu prozkoumat ruské systémy S-400

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu ujistil ruského velvyslance Alekseje Erkhova, že Turecko nedovolí, aby USA prozkoumaly ruské systémy protivzdušné obrany S-400, uvedl zdroj z tureckého ministerstva zahraničí.     

„Náš ministr ubezpečil ruského velvyslance, že nepřipadá v úvahu, že by Turecko poskytlo USA příležitost prozkoumat systémy protivzdušné obrany S-400,“ uvedl.Cavusoglu na svém Twitteru odhalil, že se setkal s Erkhovem, ale neposkytl detaily o jejich rozhovoru.

S odkazem na dva zdroje, deník Bloomberg dříve informoval, že Turecko umožní USA prozkoumat systémy protivzdušné obrany S-400, které Moskva poskytne Ankaře v blízké budoucnosti.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar kategoricky odmítl zprávy, že by Ankara navrhla americkým odborníkům prověřit systémy S-400 po jejich nákupu z Ruska.

Smlouva o úvěru na dodávky systémů S-400 do Turecka byla podepsána v prosinci roku 2017 v Ankaře. Jak uvedl šéf společnosti Rostec, bude to dodávka čtyř divizí S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů.

Americká vláda se snaží dohodu mezi Ruskem a Tureckem zmařit a chce jí nahradit schválením dodávky amerických syytémů Patriot, aby nepřišla o možnost ovlivňovat tuto zemi, jenž je členským státem NATO, řekl vojenskému specialistovi Igorovi Koročenko.

Americké ministerstvo zahraničí dříve oznámilo, že schválilo případný prodej raketových systémů Patriot a souvisejícího vybavení v hodnotě 3,5 miliard dolarů Turecku.

„Je to systematický plán Washingtonu: neakceptovat ruskou dohodu o dodávce systémů protivzdušné obrany S-400 do Turecka, členské země NATO. Spojené státy dělají vše proto, aby ovlivnily tureckého prezidenta Erdogana, aby zrušil smlouvu s Ruskem o dodávce S-400,“ uvedl Koročenko.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*