Navzdory příměří, radikálové z Turecka proudí do Sýrie, chystá se pozemní invaze

Navzdory příměří, radikálové z Turecka proudí do Sýrie, chystá se pozemní invaze

Turecké vojenské jednotky se nadále hromadí podél hranice a radikálové přes turecké hranice proudí za účelem útoků po celé Sýrii. Turecký premiér nyní otevřeně přiznal, že jeho vláda podporuje bojovníky, kteří se snaží svrhnout syrskou vládu, a turecká vláda také dala jasně najevo, že nemá v úmyslu zastavit ostřelování Kurdů na druhé straně hranice. Takže navzdory „příměří“, hrozba, že třetí světová válka na Středním východě vypukne je větší než kdy jindy.

Někdy je těžké určit dělicí čáru mezi tureckou armádou a radikálními džihádisty, kteří proudí tam a zpět přes hranice za podpory turecké vlády. Během víkendu, radikálové z Turecka, kteří přešli do severní Sýrie, byli podporováni dělostřeleckou palbou turecké armády během jejich útoku na klíčové kurdské město.

Foto: AFP 2016/ BULENT KILIC
Foto: AFP 2016/ BULENT KILIC

„V provincii Rakka, skupina asi 100 bojovníků přešla z Turecka do Sýrie. Skupina později spojila své síly s dalšími militanty a zaútočila na kurdské město Tell Abyad.“

250-ti členná skupina byla podporována dělostřeleckou palbou z tureckého území, což je skutečnost, kterou by dle Ruska měly vysvětlit Spojené státy. Kurdské milice YPG útok odrazily, píše se ve zprávě.

Jedná se o válečný akt, a přesto se zdá, že administrativě Obamy na tom nezáleží.

Pokud Turecko nebude ctít příměří, jaká je pak naděje, že bude někdo schopen zabránit jim v jejich agresivitě?

V tomto bodě, Turci již ani nepředstírají, že tomu je jinak. Turecký premiér Ahmet Davutoglu dokonce otevřeně připustil, že jeho národ podporuje militanty, kteří se snaží svrhnout syrský režim.

Je zřejmé, že příměří nebude fungovat. Turecko se ani na moment nezastavilo v jeho neúnavném boji proti režimu Asada a Kurdům.

Turecká vláda se stala naprosto posedlá jejich jižním sousedem, a to je velmi nebezpečná věc pro zbytek planety. Jediný způsob, jak Turecko, Saúdská Arábie a jejich spojenci budou schopni vyhrát válku, je v tomto momentě provést masivní pozemní invazi do Sýrie. Takový krok povede k přímému konfliktu s Íránem, Hizzbaláhem a Ruskem, a protože je Turecko členem NATO, mohlo by to také vést k zatáhnutí USA a západní Evropy do války. Následující je z deníku International Business Times:

Širší důsledky případné neshody mezi Ankarou a Moskvou by mohly vést k patové situaci mezi Ruskem a NATO. Jens Stoltenberg, generální tajemník organizace se sídlem v Bruselu řekl na konci roku 2015, že aliance je připravena k obraně členského státu, Turecka, pokud bude napadeno Ruskem.

„NATO vás bude bránit, NATO je připraveno,“ řekl Stoltenberg v důsledku údajného opakovaného narušení tureckého vzdušného prostoru ruskými letouny, a měsíc před tím, než Ankara sestřelila ruskou stíhačku.

Aliance 28 zemí je vázána článkem 5 vzájemné smlouvy o kolektivní obraně svých členů. „Kolektivní obrana znamená, že útok proti jednomu spojenci je považován za útok proti všem spojencům,“ stojí ve smlouvě.

Ani Saúdská Arábie evidentně nechce ustoupit.

Saúdové stále opakují svůj postoj, že buďto Asad odstoupí v klidu, nebo bude odstraněn silou:

Saúdská Arábie je připravena vyslat do Sýrie vojsko, pokud prezident Bašár Asad nerezignuje a neopustí mírumilovně svůj válkou sužovaný národ. Saúdský ministr zahraničí Adel Al-Jubeir v neděli varoval, že jeho země podnikne vojenskou akci, pokud Sýrie poruší podmínky o příměří.

„Jsem přesvědčen, že dodržování příměří je důležitým ukazatelem závažnosti dosáhnout mírového řešení syrské krize, které by zahrnovalo zřízení přechodné rady a přesun moci Bašára této radě,“ prohlásil saúdský ministr zahraničí během tiskové konference se svým dánským protějškem Kristianem Jensenem v Rijádu.

Al-Jubeir varoval, že Saúdská Arábie připravila plán „B“. Pokud se koalice rozhodne vyslat do Sýrie pozemní jednotky, Saúdská Arábie tak učiní také,“ uvedl.

Cílem od roku 2011 je zbavit se Asada, aby se Sýrie mohla stát plnohodnotnou sunnitskou zemí se sunnitskou vládou.

Saúdská Arábie, Turecko a jejich spojenci nalili obrovské množství peněz a zdrojů do tohoto konfliktu, a nebudou chtít odejít teď, když se válka obrátila.

Takže, pokud se Saúdská Arábie, Turecko a jejich spojenci připravují na válku, jaký má potom smysl dohodnuté příměří?

No, v první řadě bylo cílem zastavit krveprolití. Sunnitští radikálové neustále ztrácí půdu pod nohama, a dočasné příměří jim umožní se přeskupit a doplnit zásoby.

Za druhé, tato přestávka dává „koalici“ čas přesunout síly do polohy vhodné pro potenciální pozemní invazi do Sýrie.

Ale víc než cokoli jiného, toto příměří se zdá být past. Zdá se být nevyhnutelné, že USA a další západní mocnosti obviní Rusko, Írán, Hizballáh a syrskou vládu z porušení příměří, a tím zajistí „právní zdůvodnění“ pro „koalici“, aby podnikla vojenskou intervenci.

Sledujte vývoj v Sýrii velmi pečlivě. Mnozí doufali, že toto příměří přivede pětiletou občanskou válku ke konci, ale pravdou je, že by to mohl být základ pro něco mnohem, mnohem většího.

 

 

Infowars/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Navzdory příměří, radikálové z Turecka proudí do Sýrie, chystá se pozemní invaze

  • Turecko tohle nemůže vyhrát. V momentě kdy bude boj probíhat na území Syrie neexistuje způsob jak do toho zatáhnout NATO, jelikož to bude jasná agrese. Pozemní operace jim na výhru stačit nebude, jelikož je Rusové ze vzduchu zlikvidují, stíhačky poslat nemůžou jelikož tam má Rusko velice dobré protiletadlové zbraně a tentokrát už nebude váhat je použít. Putin je výrazně lepší hráč než Erdogan a má to dobře rozehrané a Američané ? Američané potřebují jen takový konflikt, kde by přišli po boji slíznout smetánku jako WW2, nepůjdou do konfliktu kde by schytali první nápor a ten by schytali, protože Turecko by padlo do jednoho dne a kdo z EU by šel kvuli blbovi Erdoganovi umírat ?Nikdo. Jestliže by Evropa kvůli Turecku mobilizovala, v půlce zemí by byla okamžitě revoluce, tahle záminka je příliš slabá a oni to vědí.
    Takže bych se nebál, že kvůli Turecku bude něco velkého, bude z toho jen lokální hra.

  • NATO je vázáno článkem 5 smlouvy. Ale co v případě, že člen NATO napadne jinou zemi? V takovém případě se nejedná o útok proti členovi NATO a závazek by platit neměl. Turecko by mělo být urychleně vyloučeno z NATO a byl by na středním východě klid. Pokud by neměli Turci za zadkem NATO, přešly by je choutky válčit. Turecku by mělo být také jasně sděleno, že vstup do EU nepřichází v úvahu. Místo placení výpalného by se pak jen hlídaly hranice s Tureckem. To by vyšlo levněji a žádní uprchlíci by se do Evropy nedostali. Pokud bude EU a NATO hrát tureckou hru, řeknu to slovy Josefa Švejka: „Já to říkám pořád, válka s Turkem musí být“.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*