Navrácený džihádista ISIS žijící ve Švédsku požaduje „kompenzaci za propásnuté sociální dávky“

Navrácený džihádista ISIS žijící ve Švédsku požaduje „kompenzaci za propásnuté sociální dávky“

Navrácený džihádista z ISIS, který byl obviněn z účasti v teroristickém táboře a šíření propagandy pro teroristické skupiny, nyní požaduje od vlády 200 000 švédských korun (téměř 500.000 Kč), protože mu agentura sociálního zabezpečení nezaplatila peníze, zatímco byl zadržen ve Velké Británii.Muž, dříve známý jako Bherlin Gildo, byl jedním z prvních švédských džihádistů, kteří podnikly cestu do Sýrie. Poté, co se připojil k ISIS v Sýrii, byly na sociálních sítích zveřejněny jeho fotografie, na kterých pózoval s mrtvolami, ponižoval křesťany a šlapal po mrtvých syrských vojácích, píše deník Expressen.  

Po propuštění z britské vazby se Gildo vrátil do Švédska, kde změnil své jméno a adresu.

Nyní požaduje kompenzaci za dávky, které nedostal, když byl ve vazbě v Británii.

Odborník na terorismus Magnus Ranstorp uvedl, že se jedná o první případ, kdy švédský džihádista požadoval od státu náhradu škody. Ranstorp označil jeho požadavky za „bizarní“.

Ranstorp dále zdůraznil, že jeho zdokumentované teroristické činy v Sýrii nemají žádné právní důsledky.

„Řekl bych, že je nechutně otevřený tomu, co tam dole dělal. Fotografie, které sdílel a lajkoval. Proto by mě zajímalo,  proč nezahájili předběžné vyšetřování válečných zločinů vzhledem k tomu, co udělal,“ uvedl Ranstorp.

Přibližně 300 „Švédů“ odcestovalo na Blízký východ a připojilo se k teroristickým skupinám. Dnes se mnoho z nich vrátilo, protože Švédsko má jednu z nejvíce uvolněných politik vůči džihádistickým „navrátilcům“ v celé Evropě. Navzdory tomu, že mnoho z těchto „navrátilců“ spáchalo zločiny na Středním východě, téměř nikdo za ně nebyl stíhán.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*