NATO zvyšuje svou přítomnost ve východní Evropě, potvrzuje nasazení čtyř masivních nadnárodních praporů

NATO zvyšuje svou přítomnost ve východní Evropě, potvrzuje nasazení čtyř masivních nadnárodních praporů

Po schůzce NATO v Bruselu, generální tajemník aliance, Jens Stoltenberg potvrdil, že plánuje nasadit čtyři nadnárodní prapory v pobaltských státech a Polsku, mezitím, co prezident Putin nařídil inspekci ruské armády.

NATO se v úterý dohodlo na nasazení masivní síly v pobaltských státech a v Polsku, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po schůzce ministrů bloku v Bruselu.

Tento krok je chápán jako součást úsilí zaměřeného na ochranu východoevropských spojenců před Ruskem, které NATO vnímá jako hrozbu.

Tyto čtyři prapory budou údajně poskytnuty Británií, USA, Německem a možná i Kanadou, a mají být nasazeny v Litvě, Estonsku a Polsku na základě rotačního programu po dobu 6-9 měsíců. Tento krok se stane největším nahromaděním vojenských sil NATO od dob studené války, řekli diplomaté tiskové agentuře Reuters.

Americký ministr obrany Ash Carter také slíbil, že „v regionu bude neustále přítomen bojový tým obrněné brigády, který si pro každou rotaci přinese své vlastní zařízení.“

Prapory o síle 4.000 vojáků jsou součástí širšího odstrašujícího prostředku proti Rusku, který plánuje 28členný blok, a má být dokončen na summitu NATO ve Varšavě, který se koná příští měsíc.

Mezi Washingtonem a Moskvou došlo na konci studené války k dohodě, že NATO nebude rozšiřovat svou přítomnost na východ, potvrdil bývalý americký velvyslanec v SSSR, Jack Matlock před americkým Senátem uprostřed probíhajícího vojenského hromadění v Pobaltí.

Během úterního slyšení před americkým House Foreign Affairs, se americký kongresman Dana Rohrabacher zeptal Matlocka, zda došlo k pochopení, že „USA nebudou rozšiřovat NATO proto, aby Rusko stáhlo svá vojska z východní Evropy.“

„V té době to bylo skutečně pochopeno,“ uvedl Matlock, který byl americkým velvyslancem v Moskvě od roku 1987 do roku 1991.

Nicméně, zdůraznil bývalý diplomat, „nebyl to právní závazek.“

Kromě rotujících praporů, plán zahrnuje vytvoření vysoce mobilní hlavní síly a jednotku rychlého nasazení o síle 40.000 mužů, stejně jako skladovací zařízení.

„My nechceme usilovat o konfrontaci s Ruskem, nechceme novou studenou válku,“ řekl Stoltenberg tisku před setkáním v Bruselu, ale dodal, že „NATO bude i nadále chránit a bránit všechny své spojence proti jakémukoliv ohrožení.“

Nasazení nových sil je vítáno východoevropskými spojenci NATO, přestože stále usilují o větší podporu ze strany vojenské aliance.

USA také tlačí na prosazení instalace sofistikovaného raketového štítu ve východní Evropě, aby údajně odradilo „ruskou hrozbu“, což by zahrnovalo zvýšení počtu stíhaček NATO a nasazení protiletadlového raketového štítu v regionu.

Kromě toho, představitelé Bulharska a Rumunska požadují, aby blok rozšířil námořní přítomnost v Černém moři proti ruské flotile umístěné na Krymu, který se spojil s Ruskem v roce 2014.

Po úterním setkání, Stoltenberg také uvedl, že NATO má v úmyslu „nadále zvyšovat a zintenzivňovat“ svou vojenskou přítomnost ve strategickém Černém moři.

Podle generálního tajemníka, blok zvažuje vytvoření mnohonárodní brigády v Rumunsku, což bylo navrženo vládou země v Bukurešti.

Rusko již dlouhou dobu kritizuje hromadění vojenských sil NATO a označuje je za hrozbu pro svou národní bezpečnost a stabilitu v Evropě.

Dmitrij Peskov, tiskový tajemník ruského prezidenta v úterý uvedl, že ruská armáda a rozvědka bedlivě sledují aktivity NATO v blízkosti svých hranic.

„Naše ministerstvo obrany a všechny odpovědné služby řádně sledují všechny změny v dislokaci cizích vojenských sil v blízkosti našich hranic. Analyzují také všechny změny a pohyby a přijímají opatření k obraně ruských zájmů a k ochraně naší bezpečnosti,“ zdůraznil Peskov.

Dříve v úterý, ruský prezident Vladimír Putin nařídil kontrolu všech poboček ozbrojených sil v zemi.

Podle ruského ministra obrany, kontrola bude probíhat ve všech ruských vojenských újezdech od 22. června a bude se především soustředit na „stav bojeschopnosti“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Ints Kalnins / Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “NATO zvyšuje svou přítomnost ve východní Evropě, potvrzuje nasazení čtyř masivních nadnárodních praporů

  • · Edit

    Nic ve zlém, Čechu,
    ale nechyběl jsi nějak častěji na hodinách Čj?

  • NATO se připravuje na 3. poslední světovou možná jadernou válku a všichni humanisti mlčí. Co dělá Humanista Papež a jeho lidská Církev, mlčí jako ryba a stará se jen o nabitý majetek a počítá Jidáškské stříbrný. Co píší humanisti z Mainstreamu, válka je pro ně asi větší bysnys. Válka za každou cenu a konec světa za každou cenu?! Hold lidstvo to má asi zpočítaný!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*