NATO vytvoří nové velitelství v Maďarsku a na Slovensku, k posílení Sil rychlé reakce

NATO vytvoří nové velitelství v Maďarsku a na Slovensku, k posílení Sil rychlé reakce

NATO plánuje posílit své Síly rychlé reakce (NATO Response Force), prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, a dodal, že další dva velitelství je třeba vytvořit ve východní Evropě, konkrétně v Maďarsku a na Slovensku.

Stoltenberg nazval momentální posilování vojenské přítomnosti jako „největší od konce studené války,“ a uvedl, že aliance zvýšila počty svých cvičení a vytvořila již ve východní Evropě šest dalších velitelství.

„Dnes očekávám, že schválíme vytvoření dalších dvou takových velitelství, v Maďarsku a na Slovensku. Tyto centrály budou zajišťovat, aby se naše síly mohly pohybovat rychle a efektivně, pokud bude potřeba jejich nasazení,“ řekl generální tajemník NATO novinářům na čtvrtečním tiskovém briefingu.

generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: REUTERS/ Francois Lenoir
generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: REUTERS/ Francois Lenoir

Aliance také dá „konečný souhlas vojenskému konceptu“ NATO Sil rychlé reakce, aby byl „větší, rychlejší a schopnější,“ řekl Stoltenberg po schůzce ministrů obrany.

NATO Síly rychlé reakce (NATO Response Force) byly založeny v roce 2003, a jsou známé svou vysokou připraveností, skládající se z pozemních, vzdušných, námořních a speciálních jednotek, které jsou schopné rychlého nasazení. Síly rychlé reakce jsou navrženy tak, aby vykonávaly řadu úkolů, včetně okamžité obranné reakce, krizového řízení, mírových operací, pomoci při katastrofách a ochrany kritické infrastruktury.

V roce 2014 na summitu ve Walesu se NATO rozhodlo zvýšit počet členů Síly rychlé reakce z 13.000 na 40.000.

Podle Stoltenberga, vojenská aliance v současnosti čelí mnoha výzvám, včetně uprchlické krize.

Maria Zakharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, uvedla, že akce NATO nepřispívá ke stabilizaci situace v Evropě.

NATO výrazně zvýšilo svou vojenskou přítomnost a činnost podél hranic s Ruskem, a to i v pobaltských státech a východní Evropě, od sjednocení Ruska s Krymem a vypuknutí konfliktu ve východní Ukrajině, z kterých viní aliance Moskvu.

Moskva považuje expanzi NATO jako nepřátelský a destabilizující akt, a opakovaně varovala, že bude na posilování vojenské přítomnosti NATO u ruských hranic patřičně reagovat.

„Pokud někdo ohrožuje naše území, to znamená, že budeme muset zaměřit naše ozbrojené síly na ta území, z nichž hrozba přichází. Jak jinak by to mohlo být? Je to NATO, které se blíží k naším hranicím, nejsme to my, kteří se všude pohybují,“ řekl ruský prezident Vladimír Putin.

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “NATO vytvoří nové velitelství v Maďarsku a na Slovensku, k posílení Sil rychlé reakce

  • Jestlize Slovensko a Madarsko toto pripusti, budou vtazeny do valky, kterou pripravuji USA a NATO. Samy budou pritom take zniceny!!! Doufam, ze alespon Orban valecnym stvacum da kopacky! Fico je slovensky Sobotka.

  • Konec se zakladnami a podporou teroristu z USA a NATO!! Vystoupit z NATO, okamzite!!! Vsechny valky jsou dilem teroristu, ktere vyzbrojily NATO a USA. Agresealiance USA ,NATO s teroristy generuji proudy uprchliku do Evropy, ktere ji maji premenit v Chalifat. Vyuzivaji k tomu liberalismu, ktery zde vsude zavedli. Mame nejvyssi cas, se tomu vzeprit, vratit se k nasim tradicim a zvyklostem!!! Hajit nase a ne americke narodni zajmy!!!!

  • kurvy špinave nedaju slovensku pokoj kym nedostanu po tej teroridtickej nenažranej papuli.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*