NATO se vyvinulo v „útočnou alianci“ v rozporu s Chartou OSN

NATO se vyvinulo v „útočnou alianci“ v rozporu s Chartou OSN

NATO, které vzniklo jako obranná aliance v roce 1974 k ochraně proti vnějším hrozbám, se z vlastního podnětu proměnilo na útočnou unii ; blok se nezákonně podílí na mnoha válkách a jeho útočné praktiky jsou v rozporu s Chartou OSN, řekl švýcarský historik a autor Daniele Ganser rádiu Sputnik.

Švýcarský historik, politolog a autor Daniele Ganser již napsal novou knihu popisující nezákonné války za účasti členských států NATO od roku 1945 a do dnešních dnů: Írán 1953, Guatemala 1954, Egypt 1956, Kuba 1961, Vietnam 1964, Nikaragua 1981, Srbsko 1999, Afghánistán 2001, Irák 2003., Libye 2011, Ukrajina 2014, Jemen 2015 a pokračující válka v Sýrii.

Sputnik Deutschland uskutečnil rozhovor s autorem, aby hovořili o nezákonné činnosti aliance.

daniele-ganser

„Já kritizuji NATO, protože tento blok nazývá sám sebe obrannou aliancí. Nicméně to z vědeckého hlediska není pravda,“ uvedl Daniele Ganser.

Obranná aliance nemůže nikoho napadnout z vlastního podnětu, dodal autor.

Když bylo NATO v roce 1949 založeno, bylo ustanoveno, že jeho členské státy nebudou útočit na jiné země. Mělo se pouze bránit proti Rusku, v případě, že by Rusko se svými členskými zeměmi Varšavské smlouvy zaútočilo na Evropu.

To byl strach ze studené války.

K obávanému útoku však nikdy nedošlo a naštěstí nedošlo k žádné jaderné, nebo třetí světové válce.

Po rozpadu Sovětského svazu, existovala myšlenka o rozpuštění této aliance, uvedl švýcarský historik.

Příznivci tohoto mírového světového hnutí doufali, že bude na světě méně vyzbrojování a konfrontací.

Nicméně, naopak, blok začal v roce 1999 bombardovat Srbsko. Všechny události jsou popsány v knize.

To byl bod, kdy se aliance proměnila z obranné na útočnou. To je nezákonné, protože to odporuje Chartě OSN, uvedl Daniele Ganser.

Existuje jen velmi málo legálně schválených válek, dodal historik. Charta OSN zakazuje války. Zákaz použití síly je povoleno pouze ve dvou výjimkách: sebeobrana nebo válečné zmocnění Radou bezpečnosti OSN.

Existuje pět stálých členů v Radě bezpečnosti OSN: Rusko, Čína, USA, Francie a Velká Británie.

Pokud by se všech pět stran dohodlo, že zahájí vojenskou kampaň, pak je válka považována za legální. Všechny ostatní vojenské aktivity jsou nezákonné. Bohužel, většina válek je nezákonných, uvedl Daniele Ganser.

V současné době je velmi obtížné získat od Rady bezpečnosti OSN mandát pro vojenské tažení. Jednomyslnost všech pěti stálých členů bylo dosaženo jen v roce 1990, kdy tehdejší prezident Iráku Saddám Husajn napadl Kuvajt. To byl typický příklad nezákonné války.

Jinými slovy, Husajn byl válečný zločinec a Irák neměl právo napadnout sousední Kuvajt. Poté Rada bezpečnosti OSN vydala žádost, aby Husajn odvolal své vojáky. Pokud by neposlechl, mezinárodní ozbrojené síly by jej vyhodily u Kuvajtu.

Došlo ještě k další válce pod mandátem Rady bezpečnosti OSN a to k válce v Libyi v roce 2011. Všechny členské státy souhlasily s tímto mandátem, ale ten byl jen pro „bezletovou zónu“, aby Kaddáfí nemohl použít své letadlo.

Rusko a Čína se souhlasily, uvedl autor, protože se domnívaly, že takto budou moci zastavit krveprolití v Libyi. NATO však využilo mandátu pro změnu režimu v zemi.

Aliance nejenže prosadila „bezletovou zónu“, ale začala Libyi bombardovat. Jednalo se o nelegální bombardování, neboť to nebylo pod záštitou OSN. To byl okamžik, kdy byla zničena důvěra mezi Moskvou a Washingtonem. A to je důvod, proč se Rusko a Čína cítí podvedeni, a to je také důvod, proč tyto dvě země zasáhly do situace v Sýrii.

Ve své nové knize, Daniele Ganser popisuje všechny výše uvedené války a syrskou válku, která začala v roce 2011. Autor vysvětluje, že historici to vidí velmi odlišně, podle toho, jak je to prezentováno v hromadných sdělovacích prostředcích.

„Když otevřu noviny ve Švýcarsku nebo zapnu televizi, vše, co slyším nebo čtu je o občanské válce v Sýrii. Zlý prezident Asad chce vyhubit svůj lid, a proto se mezinárodní společenství vyzývá k invazi do Sýrii a svržení Asada,“ řekl autor rádiu Sputnik.

Autor však prudce takové interpretace napadá a uvádí, že všechny důkazy prokázaly, že je to špatná interpretace. Není to občanská válka nebo lokální konflikt, nýbrž konflikt mezinárodní.

Jsou to cizí mocnosti, které chtějí vyhnat Asada. V prvním řadě je to Katar a Saúdská Arábie, ale také země NATO, například Turecko, USA, Francie, Německo a Velká Británie, uvádí autor.

Rusko a Írán chtějí, aby Asad zůstal u moci. Obě strany konfliktu nyní bojují za své zájmy.

Autor také uvedl, že jedna kapitola knihy popisuje situaci v Sýrii, další vysvětluje, co se stalo ve Vietnamu, kde byla americká válka také nelegální. Nebo v Iráku, nebo na Středním východě, které byly destabilizovány bez souhlasu OSN.

Celkově vzato, Daniele Ganser hovoří ve své knize o 13 konfliktech, aby si čtenáři zdělali jasnější obraz.

 

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*