NATO se obává jaderného útoku z Kaliningradu

NATO se obává jaderného útoku z Kaliningradu

Zástupci NATO tvrdí, že rozmístění ruských raketových komplexů Iskander-M v Kaliningradské oblasti zvyšuje napětí v oblasti.

Oficiální představitel NATO vysvětlil v rozhovoru s německou tiskovou agenturou DPA, že „rozmístění raket vybavených jadernými hlavicemi na hranicích s členskými zeměmi NATO nepřispívá ke snížení úrovně eskalace.“ Představitel NATO také zdůraznil význam růstu transparentnosti a předvídatelnosti vojenské činnosti, aby se „vyhnulo incidentům a rizikům nedorozumění.“

Jak informoval server Pravda, ruské ministerstvo obrany rozhodlo o nasazení komplexů Iskander-M v Kaliningradské oblasti dne 8. října.

Oficiální zástupce ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že jednotky raketových vojsk spolu s komplexem Iskander byly nasazeny Kaliningradské oblasti již několikrát a budou dále nasazeny v rámci bojového výcviku ozbrojených sil.

Mimo to, ruská armáda nijak netajila přepravu komplexů do Akbal bulker. „Kromě toho, jeden z komplexů byl záměrně před přepravou vystaven americké zpravodajské družici ke specifikaci provozních podmínek kosmického vybavení,“ dodal Konašenkov.

Iskander-M byl vyvinut v roce 1990 a jeho dosah je 500 km. Je třeba poznamenat, že může teoreticky nést jaderné hlavice, ale momentálně se jedná o konvenční zbraň.

NATO mezitím nasadilo šest základen u severozápadních hranic Ruska.

Pentagon je rozzuřen, že tento krok zbavuje Západ o možnost učinit preventivní úder proti Rusku „v zájmu míru a demokracie“.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu)

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*