NATO dnes nemá alternativu. Bohužel…

NATO dnes nemá alternativu. Bohužel…

V poslední době jsem obdržel několik dotazů ohledně odmítnutí referenda o vystoupení z NATO ze strany hnutí SPD. Chtěl bych tuto problematiku uvést na pravou míru.

SPD plně podporuje právo občanů rozhodnout v referendu o všech zásadních otázkách, včetně vystoupení z NATO. Zákon o referendu v žádném případě nemůže tuto otázku vyřadit. Je však nutné, aby naši občané dostali objektivní informace o současném stavu naší armády, globálních bezpečnostních hrozbách a významu kolektivní bezpečnosti pro Českou republiku.

Od roku 2015 došlo k zásadním změnám bezpečnostní situace v Evropě, které se dostatečně nepromítají do dalších koncepčních a obranných dokumentů. Masovou migraci považuji za zásadní hrozbu naší státní existence. Jedním z rizik pro bezpečnost ČR, omezujícím v podstatě schopnost bránit území a jeho celistvost, je i současný neuspokojivý stav AČR a celková připravenost občanů ČR na možnost konfliktu na našem území. Dlouhodobě podfinancovaná armáda ztratila vlastní schopnost kapacitně a dlouhodobě zajistit územní obranu naší republiky a za svou prioritu považuje zejména zahraniční operace. Za neuspokojivý považuji zejména stav pozemních sil a přípravy záloh v případě mobilizace. SPD navrhuje zásadní změnu koncepce a organizační struktury armády, snížení počtů osob v civilně správní části ministerstva a jemu podřízených složek. Chceme také zavézt od mladé generace osmi týdenní základní vojenský výcvik pro muže a ženy, který lze na základě Čestného prohlášení odmítnout. Chceme rozšířit vojenskou spolupráci států V4. Odmítáme zpřísňování podmínek pro legální držení zbraní ze strany EU.Považujeme bezúhonného občana – držitele zbrojního průkazu, za jeden z pilířů naší bezpečnosti a nikoliv hrozbu. Naším vzorem je Švýcarsko, které není členem NATO. NATO nyní neřeší hrozby plynoucí z imigrace a islamizace Evropy a nezaručuje zde efektivní pomoc. NATO vidí svou prioritu v předsunutých silách v Pobaltí, které nemají racionální základ, v zahraničních operacích a svém rozšiřování. Trpělivost prezidenta Putina je v tomto ohledu obdivuhodná.

Dnes připadá jeden náš armádní tank (T-72M4 CZ)  na 80 tisíc obyvatel. Máme 0,5 vojáka na 100 ekonomicky činných obyvatel, přičemž běžný stav je 0,9-1. Za námi je v tomto ohledu již pouze Lucembursko. Jinými slovy, naše armáda by měla být početně jedenkrát taková. Naplněnost některých našich útvarů je místy 70%. Od roku 2004 je vyčleňováno na armádu 1,00-1,04 % HDP.  Celková podfinancovanost armády je tak za ta léta až neuvěřitelných 500 mld Kč (!!). Nákupy se provádějí stylem „od každého něco“, což činí velké nároky na logistiku a personál. Pásová bojová vozidla BVP2 jsou od roku 2015 za oficiální hranicí životnosti. První nové dostane armáda zřejmě v roce 2021 a poslední v roce 2024. V armádě jezdí stále stovky legendárních vozidel PV3S, které byly zavedeny do armády v roce 1956. Podobně terénní vozidla UAZ. S obavami také sleduji personální rošády ve velení armády a celkovou personální situaci v armádě jako takovou.  A takto by se dalo dlouze pokračovat.

Dnešní oznámení ministra obrany Stropnického o možnosti navýšení počtů našich vojáků v misi NATO v Afghánistánu vnímám osobně jako důsledek špatné strategie, který plánovači v NATO nezvládli. Taliban prostě neprohrává. Účast v této „nekonečné“ misi nás stojí spoustu sil a finančních prostředků, které bychom potřebovali včetně vojáků mít nyní doma.

Ze všech výše uvedených důvodů je potřeba naše členství v NATO vnímat v současné době jako nutnost, ve které se nenabízí jiná alternativa naší kolektivní obrany. Až problémy popsané výše pominou a vznikne jiná alternativa naší kolektivní bezpečnosti, která bude adekvátní alternativou k NATO, potom lze nad již zmíněným referendem vážně uvažovat. Do té doby je to však hazard, který bych zcela určitě nedoporučoval!
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “NATO dnes nemá alternativu. Bohužel…

 • Nekde tady je clanek o zbaveni se parazitu v lidskem tele prostrednictvim leku, ktery si muzete tady koupit. O jeho ucinnosti a nezavadnosti na organismus nic nevim.
  Existuje ale zpusob, jak se parazitu zbavite bez prasku a novych jedu do tela.
  Je to popsano v knize Frekvencni terapie v cestine. Kdo umi anglicky at si vygoogluje autory teto metody Dr. Raymond Rife, Dr.Hulda Clark, USA, oba parazitologove. Jejich objev je znam uz desetileti, ale vzhledem k odporu lekaru a farmaceutickych firem ( jako u pouzivani konopi) se nesmelo pouzivani teto metody prosadit. Ucenci byli pronasledovani a jejich laboratore zapalovany, jejich knihy konfiskovany. Knihy jsou u nas v cestine k mani od Dr. Hulda Clark. Jsou to dve publikace, kde je vsechno posano i alternativni metoda k vyleceni rakoviny bez chemoterapie.
  Ja sam jsem se prostrednictvim teto metody vylecil od ruznych nemoci a mohu ucinnost potvrdit.

 • Doufam, ze tyhle stupidity ze rise zla, ktera je ted na druhe strane Atlantiku neprevezme Prazska kavarna a ji ovladana ceska media. Podobne jako Santa Claus, harrasment, rovnost pohlavi, politicka korektnost, pruvody leseb a buzerantu na street parade, islamisace a jeji invaze do Evropy na zaklade valek, rozpoutanych USA. Vsechno jsou to kreace u nas nove od Neomarxistu z Demokraticke strany v USA. Maji rozlozit stare poradky tim, ze je podporuji politici a media v EU, cenzurovana a ovladana USA Deep Statem. Techto politiku, pracujicich proti nam se musime zbavit.

  Toho vlivu se nezbavime, jestlize nevystoupime z NATO a EU a neziskame zpet svou suverenitu, ktera je v Bruselu. Muzeme se stat neutralni jako je Svycarsko (ma pouze bilateralni smlouvy s EU). Nebo pristoupit k EFTA, kde se nikomu nemusime podrizovat jako v EU. Dale pristoupit k BRICS, eurasijske spolupraci na zaklade win win bez sankci a vydirani, ktere v zajmu USA musi plnit i lokajove USA v EU. Nesmime prispivat na zbrojeni a vytvareni novych armad, presunu vojenske techniky a armad NATO a USA skrze Cesko na ruskou hranici. Tim podporujeme dalsi zbrojeni a provokace k nove valce. Musime namisto toho zadat mirove usporadani a dialog se vsemi staty bez rozdilu. USA stale odmitaji diplomaticke kontakty s Ruskem a delaji mu to nejhorsi lzemi, rusofobnimi nenavistnymi pomluvami, osocovanim bez dukazu, zabavovanim ruskych nemovitosti v USA, strhavanim ruskych vlajek. Uz toho bylo dost, lide procitnete!!!! Jsme uz dlouho na spatne lodi, ktera se potapi a vezme nas i s sebou…

 • USA z Afghanistanu neodejdou. Je to pro ne strategicka zeme a zdroj heroinu, ktery fetaci v USA potrebuji. Vyrobu i dodavky ridi CIA, ktere ze zisku financuji sve aktivity mimo oficialni rozpocet. Taliban nikdy neprestane bojovat proti vsem okupantum sve zeme. Je jedno jestli jsou to Rusove nebo Americani, ci NATO zoldaci. Nase armada tam nema co delat, bojuje tam za zajmy USA, ale za nase penize. Jako lokaj USA (v terminologii USA Strategicky partner) jsme nuceni na techto krizovch tazenich a valkach se ucastnit. USA jsou tam uz 16 let a misto odchodu posiluji. Nedari se jim stabilizovat loutkovou vladu, kterou tam dosadili. Valku prohraji, protoze Taliban bojuje za osvobozeni sve vlasti. Zoldaci USA a NATO za penize. Neni duvod tam zustavat IS ani Alkaida v Afghanistanu nejsou, leda ze by je tam USA ze Syrie prevelely.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*