NATO buduje infrastrukturu pro stálou vojenskou přítomnost v blízkosti ruských hranic

NATO buduje infrastrukturu pro stálou vojenskou přítomnost v blízkosti ruských hranic

Skupina zhruba 50 bojových inženýrů v kanadském sídle Gagetown byla dne 29. dubna nasazena do Lotyšska v rámci operace Reassurance. Posláním mise je vybudovat město pro 500 vojáků. Podle velícího důstojníka Chrise Cottona, tato instalace bude mít „vše, co byste očekávali v malém městě, od své kuchyně, po své čtvrti, elektrickou distribuční soustavu, vodovod, internet, tělocvičnu, což umožní lidem dlouhodobě v Lotyšsku žít.“ Je zřejmé, že je to součástí obrovské infrastruktury, která bude poskytovat dlouhodobý závazek.

Začátkem dubna dorazila v rámci posílení přítomnosti NATO na základnu Orzysz v severovýchodním Polsku bitevní skupina čítající 1350 vojáků. Došlo k tomu jen pár dní po jednání mezi NATO a Ruskem dne 30. března. Generální tajemník Jens Stoltenberg označil jednání s Moskvou za „upřímné“ a konstruktivní“. Poté následovala obvyklá píseň a tanec o ruské hrozbě.

Britské stíhačky RAF mají být v květnu nasazeny v Rumunsku. V březnu dorazilo do Estonska 800 britských vojáků s podporou asi 300 ozbrojených vozidel. Spolu s francouzskými a dánskými silami budou nasazeni k tomu, co vedení NATO nazývá „rotační základnou“. V lednu dorazily německé a belgické síly do Litvy do blízkosti ruské enklávy Kaliningradu.

Spojené království vede estonskou bitevní skupinu, zatímco ostatní členové NATO nasazují jednotky do Lotyšska, Litvy a Polska, jako součást praporu Enhanced Forward Presence. Celkem bylo v Polsku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku nasazeno 4000 vojáků NATO s tanky, obrněnými vozidly, leteckou podporou a špičkovými zpravodajskými centry.V souladu s fiskálním rokem 2017 evropské iniciativy na zajištění prostředků, americká armáda znovu otevře nebo vytvoří pět stanic pro skladování zařízení v Nizozemsku, Polsku, Belgii a na dvou místech v Německu.

V loňském roce začala služba shromažďovat více vojenských zařízení pro trvalé umístění v Evropě. Tyto zásoby budou postačující pro další obrněnou brigádu. Rotující brigáda přinese vlastní vybavení. V tomto kroku budou přidány stovky armádních nejmodernějších zbraňových systémů, které posílí bojové schopnosti americko-evropského velení. Budou se také uvolňovat zbraně celé brigády, které se v současné době používají pro výcvik amerických sil na kontinentu, aby umožnily v případě potřeby rychlý vpád pro více amerických vojáků.

Tým bojových obrněných brigád se skládá zhruba ze 4200 vojáků a zahrnuje přibližně 250 tanků, bojová vozidla Bradle, samohybné houfnice Paladin a 1750 vozidel. Navrhované navýšení rozpočtu zahrnuje výdaje ve výši 1,8 miliardy dolarů na 45.000 inteligentních bomb řízených GPS a na laserem řízené rakety, které zvyšují přesnost útočných schopností.

Minulý měsíc se také v Lotyšsku účastnilo více než 1200 vojáků z 12 zemí, včetně účastníků ze Švédska, dvoutýdenních vojenských cvičení NATO nazvaných Summer Shield. „Toto nasazení je pro nás samozřejmě hrozbou,“ uvedl ruský náměstek ministra zahraničí Alexej Meškov, který to argumentoval tím, že rozsáhlé cvičení na prahu Ruska bude „vážně zvyšovat riziko incidentů“ a slíbil přiměřenou reakci. „Oni mají vždy na mysli jednu věc: mýtus o ruské hrozbě, pomluvy o ruské agresi a nekonečnou mantru o potřebě jim kolektivně čelit,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v březnu po setkání ministrů zahraničí NATO.

Pobaltské státy a Polsko budou muset převzít finanční zátěž na zachování vojenských základen. Pobaltské státy vynaložily značné náklady na přestavbu leteckých základen Ämari a Zokniai. Estonsko například vynaložilo 70 miliónů eur na modernizaci a údržbu letecké základny Ämari. Nová základna v Lotyšsku postavená kanadskými inženýry také nebyla levnou záležitostí.

Rusko je považována za provokaci a ohrožení bezpečnosti míru v celém regionu. Tato aliance se snaží zvýšit napětí v Evropě, aby posílila svůj význam v neustále se měnícím světě. Ona potřebuje fiktivního nepřítele, který ji udrží pohromadě.

 

(Strategic-culture.org/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*