NASA odhalí plány na zastavení erupce Yellowstonského supervulkánu

NASA odhalí plány na zastavení erupce Yellowstonského supervulkánu

Plán agentury NASA na zastavení erupce Yellowstonského supervulkánu by mohl ve skutečnosti zapříčinit jeho výbuch a spustit jadernou zimu, která by zničila lidstvo.  

Jak bylo nedávno podrobně popsáno, vládní úředníci pozorně sledují činnost v parku Yellowstone.

Nicméně, jak odhalil Mac Slavo z portálu SHTFplan.com, vědci z NASA nyní přišli s neuvěřitelně riskantním plánem, jak zachránit Spojené státy před tímto supervulkánem.

Vědec z NASA hovořil o skutečné hrozbě supervulkánu a rizikových metodách, které by mohly být použity k zabránění ničivé erupce. Pod klidným a krásným prostředím Národního parku Yellowstone v USA leží obrovská magmová komora, nazývána kaldera. Ta je zodpovědná za gejzíry a horké prameny, které definují tuto oblast, ale pro vědce z NASA se jedná o jednu z největších přírodních hrozeb pro lidskou civilizaci, jak ji známe.

Brian Wilcox, bývalý člen poradní rady NASA pro planetární obranu (Advisory Council on Planetary Defense) sdílel zprávu o přírodním nebezpečí, které dosud agentura nezaznamenala. Po zveřejnění článku publikovaného minulý měsíc stanicí BBC o supervulkánech, skupina vědců NASA se kontaktovala s médii, aby sdíleli zprávu, která dosud nebyla touto kosmickou agenturou viděna, týkající se nebezpečí, které Yellowstone představuje a co by mohli podle nich v tomto učinit.„Byl jsem členem poradní rady NASA pro planetární obranu, která zkoumala způsoby, jak může NASA bránit planetu před asteroidy a kometami,“ vysvětlil Brian Wilcox z laboratoře NASA (Jet Propulsion Laboratory, JPL) na Kalifornském technologickém institutu.

„Při této studii jsem dospěl k závěru, že hrozba supervulkánu je podstatně větší, než hrozba asteroidu nebo komety.“

Yellowstone momentálně vypouští asi 60 až 70 procent svého tepla do atmosféry proudem vody, která vniká do magmatické komory prasklinami, zatímco zbytek tepla se zvedá jako magma a rozpouští se do těkavých plynů. Teplo a tlak dosahují hranice, což znamená, že výbuch je nevyhnutelný. Když vědci NASA zvažovali fakt, že erupce supervulkánu by vrhla zemi do vulkanické zimy a zničila většinu zdrojů potravy, hladovění by se stalo skutečnou možností. Potravinové rezervy by podle OSN vydržely asi na 74 dní, po erupci sopky, jak je ta v Yellowstonu. A proto vědci vymysleli riskantní plán, který by mohl skončit výbuchem do jejich tváře. Doslova.

Wilcox předpokládal, že pokud by bylo odstraněno dostatečné množství tepla a teplota supervulkánu klesla, nikdy by nevybuchl. Ale on chce, aby byl pokles teploty o 35% a způsob, jak toho dosáhnout, je neuvěřitelně riskantní. Jednou z možností je jednoduše zvýšit množství vody v supervulkánu. Když se voda změní na páru, uvolnila by teplo do atmosféry, což by způsobilo panické globální oteplování.  

„Budování velkého akvaduktu do kopce horského regionu by bylo nákladné a obtížné a lidi nechtějí o jejich vodu přijít tímto způsobem,“ tvrdí Wilcox. „Lidé zoufale potřebují vodu na celém světě a tak velký infrastrukturní projekt, kde by byla voda použita pouze na ochlazení supervulkánu, by byl velmi kontroverzní.“

Takže NASA přišla s alternativním plánem. Vědci NASA jsou přesvědčeni, že nejúspornějším řešením by mohlo být vyvrtání díry do supervulkánu až do 10 km a pumpování vody pod vysokým tlakem. Obíhající voda by se vrátila při teplotě kolem 350 ° C a tak by se den za dnem odvádělo teplo ze sopky. Přestože by takový projekt vyšel odhadem na okolo 3,46 miliard dolarů, přichází s lákavým úlovkem, který by mohl přesvědčit politiky (daňové poplatníky), aby investovali.

„Yellowstone momentálně vypouští v teple 6GW,“ tvrdí Wilcox. „Vrtáním tímto způsobem by to mohlo být použito k vytvoření geotermální elektrárny, která by vyráběla elektrickou energii za extrémně konkurenční cenu kolem 0,10 USD/kWh. Museli byste geotermálním společnostem dát pobídky, aby vrtaly poněkud hlouběji a používaly teplejší vodu, než obvykle, ale vaše počáteční investice by se zaplatila a doslali byste elektřinu, která by mohla napájet okolní oblast desítky tisíc let. A dlouhodobou výhodou je, že zabráníte budoucí erupci supervulkánu, který by zničil lidstvo.“

Samozřejmě, vrtání do supervulkánu přináší vlastní rizika, jako je erupce, které se vědci zoufale brání. Vyvolání erupce vrtáním by bylo katastrofální.

„Nejdůležitější je to, aby se to nepoškodilo,“ říká Wilcox.

„Pokud vyvrtáte horní části komory magmatu a pokusíte se ji odtud ochladit, bylo by to velmi riskantní. Mohlo by to způsobit. Že víčko v magmatické komoře bude křehčí a náchylnější ke zlomení. A vy byste mohli spustit uvolňování těkavých plynů v magmatu v horní části komory, které by jinak nebyly uvolněny.“

Chlazení Yellowstonu tímto způsobem by trvalo desítky tisíc let, ale je to plán, který vědci z NASA zvažují pro každý supervulkán na Zemi.

„Když lidé poprvé zvažovali myšlenku na obranu Země před asteroidovým vlivem, reagovali podobným způsobem na hrozbu supervulkánu,“ tvrdí Wilcox.

„Lidé si pomysleli: „Tak moudří jako jsme my, jak může lidstvo zabránit pravděpodobnému zásahu Země asteroidem. „No, vypadá to, že když vyvinete něco, co tlačí velmi málo a po dlouhou dobu, můžete dosáhnout toho, že asteroid Zemi mine. Takže problém je nakonec jednodušší, než si lidé myslí. V obou případech to vyžaduje, aby vědecká komunita investovala do mozkové energie, a musíte začít brzy. Ale Yellowstone exploduje zhruba každých 600 000 let a je to zhruba 600 000 let od jeho posledního výbuchu, což by nás mělo přimět se posadit a vzít to na vědomí.“

 

(InfoWars/ svobodnenoviny.eu Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*