„Národní katastrofa“ : Španělsko čelí 500 % nárůstu „velmi dlouhodobé nezaměstnanosti“

„Národní katastrofa“ : Španělsko čelí 500 % nárůstu „velmi dlouhodobé nezaměstnanosti“

Podle zprávy Národního statistického úřadu Španělska, nemá ve Španělsku, ve čtvrté největší ekonomice eurozóny, více než milión lidí práci od roku 2010. I přesto, že toto číslo neustále roste, tak vláda tvrdí, že jsme svědky oživení.

Čísla ukazují, že „velmi dlouhodobá nezaměstnanost“ se v zemi od roku 2007 zvýšila o více než 500 procent. V roce 2007 bylo nezaměstnaných asi 250.000 lidí, kteří přišli o práci před více než třemi lety. Toto číslo výrazně vzrostlo v roce 2013 – až na 1,27 miliónů, což je v porovnání s rokem 2012 až o 234 tisíc více.

Lidé čekají v řadě na úřadu práce v Madridu 9. dubna 2014 Foto : Reuters/Andrea Comas
Lidé čekají v řadě na úřadu práce v Madridu 9. dubna 2014 Foto : Reuters/Andrea Comas

Všeobecně platí, že za dlouhodobě nezaměstnané se považují nezaměstnaní, kteří jsou bez práce po dobu delší než 27 týdnů. Nedávná studie ukazuje, že tato kategorie se ve Španělsku změnila na kategorii velmi dlouhodobě nezaměstnané, v které jsou stovky tisíc lidí bez práce po dobu nejméně třech let a která tvoří více než 23 procent z celkového počtu nezaměstnaných obyvatel Španělska.

Toto číslo je o mnoho vyšší než v jiných zemích regionu, které jsou na stejné ekonomické úrovni. Nedávné studie ukázaly, že až 16 procent obyvatel země je odkázaných na státní dávky, po Řecku je to druhý nejvyšší počet v EU.

Přesto politici tvrdí, že se národ v polovině roku 2013 dostal z recese a situace se stále zlepšuje. 29. května Španělsko informovalo o svém nejrychlejším hospodářském růstu od roku 2008.

Přesto miliónům lidí, kteří ve čtvrté největší ekonomice eurozóny marně hledají práci, Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden řekl, že hospodářské oživení a obnova jsou stabilní. „ Ve Španělsku nastal obrat,“ uvádí výroční zpráva MMF o ekonomice země.

Luid de Guindos, španělský ministr hospodářství, v parlamentu řekl, že v roce 2013 rostla ekonomika nejrychleji za posledních šest let. O pár měsíců později studie největší španělské banky BBVA uvedla, že míra nezaměstnanosti by se v průběhu deseti let měla dostat na úroveň před krizí.

Starší nezaměstnaní Španělé jsou v horším postavení, než mladší, kteří jsou flexibilnější a můžou se snažit najít si práci v jiných zemích. Ale ti s rodinami a finančními závazky riskují, že práci již nikdy nenajdou. Edward Hugh, britský ekonom žijící ve Španělsku, se k situaci vyjádřil, že je katastrofická : „ Mnoho z těchto lidí je teď „strukturálně nezaměstnaných“ a mnozí t nich, kteří mají věk nad 50 let už možná nebudou nikdy pracovat. Je to národní katastrofa,“dodal.


V nedávných volbách do Evropského parlamentu získali relativné vysoký počet hlasů španělské nové menší strany. Jeden z nováčků, Strana Podemos (Můžeme), získala skoro osm procent hlasů, za které dostali pět křesel v Evropském parlamentu. Jeden z poslanců za toto politické hnutí řekl, že klíčovou aktivitou nové strany je „ křik na protest proti nespravedlnosti, zbouraným snům a beznaděje budoucnosti, které jsou způsobené současným ekonomickým systémem.“

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*