Nad sibiřským městem explodoval meteorit, proměnil noc na den (Video)

Nad sibiřským městem explodoval meteorit, proměnil noc na den (Video)

Lidé v Chakaské republice na jihu Sibiře zažili v úterý explozi velké ohnivé koule, které na okamžik proměnila noc na světlo jako ve dne. Některým svědkům se podařilo zachytit tuto událost na kameru.  

„Zpočátku jsem nemohl pochopit, co se děje. Došlo k náhlé luminiscenci. Nebylo to stejné světlo jako ve dne, ale bylo docela jasné,“ řekla svědkyně Olga Sagakova kanálu RT.

„Podívali jsme se na horu v naší blízkosti, nad kterou proletěl obrovský meteorit. Objekt měl ocas. Upřímně řečeno, byla jsem vyděšená. Myslela jsem si, že je to bomba,“ uvedla svědkyně.

Zprávy o vzácném výskytu přicházely z celé Chakaské republiky, jakož i ze sousedního Krasnojarského kraje, uvedl místí zpravodajský portál Xakac.info. Tato událost byla nejlépe vidět nad městem Sayanogorsk.

Chakaský rezident, Nikolay Soldatov uvedl, že meteorit „vydával studené světlo, podobné jako například zářivka.“

„Viděl jsem, že se rychle začíná rozjasňovat. Záblesk byl opravdu jasný. Nebylo to oslepující, ale přesto velice jasné světlo. Podíval jsem se nahoru nad městskou nemocnicí a zahlédl jsme meteorit,“ sdělil svědek kanálu RT.

Meteorit byl pozorován po dobu tří nebo čtyř sekund a asi o půl minuty později se ozvala hlasitá rány, která spustila alarmy v automobilech v mnoha částech města, řekl svědek.

„Bylo to velmi krásné. To nevidíte každý den,“ řekl Sergej Isaykin o meteoritu. „Ale nebáli jsme se, okamžitě jsme pochopili, že to bylo něco podobného jako před třemi lety v Čeljabinsku.“

Místí fóra byla bombardována spekulacemi o možné raketové závadě nebo nějaké jiné technologické nehodě, ale úřady ujistily místní obyvatele, že záblesk byl přirozený a neměl na svědomí žádnou škodu.

Pokud se nějaké fragmenty meteoritu zachovaly, s největší pravděpodobností dopadly někde v oblasti údolí Babik, řekly krajské úřady tiskové agentuře TASS s tím, že již do této oblasti byla odeslána expedice.

„(Tento meteorit) byl několikrát menší než ten co spadl nad Čeljabinskem, ale jeho fragmenty lze nalézt,“ poznamenal Viktor Grokhovsky, profesor na Uralské federální universitě. „Určení, kde tyto fragmenty přistály, by vyžadovalo přesný výpočet jeho trasy. To může trvat den nebo dva.“

„Měl pravděpodobně v průměru více než 10 až 15 metrů a byl složen z kamene a železa,“ sdělil Natan Eysmont z ruského kosmického výzkumného institutu tiskové agentuře TASS. „Takové meteority, pokud se dostanou do atmosféry ve velmi ostrém úhlu, tak nejsou nebezpečné.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: RT)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*