Na území Luhanské a Doněcké republiky se bojuje stále. I přes vyhlášené příměří. Obě strany konfliktu se dozbrojily, opravily poničenou techniku, doplnily munici a stále pokračují v potyčkách.

Stále jsou ostřelovány obytné části měst, ničeny vesnice, vyhazovány mosty (jen za poslední noc prý deset), zabíjeni civilisté na autobusových zastávkách a v ulicích měst.

Občanská válka pokračuje a média už mají strach o porušování příměří mluvit. Bojí se, protože tuší, že další eskalace konfliktu může mít mnohem horší následky a jeho rozšíření je pravděpodobnější.

APTOPIX Ukraine

Evropský parlament na svém zasedání odhadl přímé škody jen z ruských potravinových sankcí 5,1 – 7 miliard euro. Uvedl to po zasedání na svých internetových stránkách.

Zároveň byla mezi Evropskou Unií a Ukrajinou zastavena část integrační smlouvy o volném obchodu do konce roku 2015. O zrušení víz pro Ukrajince se také přestalo mluvit. K podpisu zůstala pouze „politická“ část přístupových dohod.

A Euromajdan se začíná bouřit. Vždyť ti první, kteří začali loni demonstrovat na Majdanu v kyjevě požadovali podepsání integračních dohod EU a Kyjeva právě z těchto důvodů.

Důvodem odložení ekonomických ustanovení dohod je prý ruská hrozba o zrušení dohod o volném pohybu zboží a osob mezi Ukrajinou a Ruskem. V dnešní době by Ukrajina tratila odhadem okolo 3 – 4 miliard dolarů.

Takže čeho bylo vlastně od kyjevského převratu a svržení posledního celoukrajinsky zvoleného prezidenta dosaženo?

Zničeného východu Ukrajiny. Tisíců mrtvých a desetitisíců zraněných. Dosáhlo se erupce nenávisti mezi západní a východní částí země. Obyvatelé západu dobrovolně či po mobilizaci zabíjí své východní spoluobčany a ničí ekonomickou i životní infrastrukturu.

Odhady, že HDP Ukrajiny letos klesne pouze o šest procent jsou směšné a podhodnocené. Já po tom, co podrobně tento konflikt sleduji, odhaduji pokles minimálně procent dvacet. A to jsem ještě hodně střízlivý.

Zákon o tříletém zvláštním statusu DLR a LLR je tedy dnes na sto procent pro Donbas neakceptovatelný.


Těžko bude někdo chtít žít společně v zemi s těmi, kteří zabíjejí děti a stavějí pro ně „filtrační“ tábory.

Škoda, že západní politici neuznali společně s Kyjevem donbaská lidová referenda konaná před zvolením Porošenka prezidentem.

Především, když dnes Porošenko Donbasu nabízí konání regionálních voleb……

Na Ukrajině je všechno špatně. A lépe asi jen tak nebude.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://fojtik.blog.idnes.cz