Na Ukrajině strhli v rámci dekomunizace všechny sochy Lenina

Na Ukrajině strhli v rámci dekomunizace všechny sochy Lenina

Na Ukrajině strhli všechny sochy bývalého sovětského vůdce Vladimíra Lenina, uvedl šéf ukrajinského institutu národní paměti Vladimír Vjatrovič v rozhovoru pro Liga edition.                 

„Celkem bylo strženo 2 289 monumentů, včetně 1 320 soch Lenina. Pokud víme, ve městech – na území pod kontrolou Ukrajiny – již neexistují žádné sochy Lenina.“ Podle Vjatroviče mohou některé památky stále přežít v některých ukrajinských vesnicích nebo závodech. „Faktem je, že nikdy neexistovaly v inventářích, sochy mohou být demontovány pouze tehdy, když jsou zaznamenány,“ dodal.

Vjatrovič řekl, že sochy ze sádry nemají žádnou peněžní ani historickou hodnotu a byly zničeny. Bronzové busty byly buď roztavené, nebo šly do muzeí. Šéf institutu také uvedl, že do konce roku může být otevřeno muzeum „monumentální propagandy SSSR“ na výstavě ekonomických úspěchů v Kyjevě (VDNkH) kde budou také představeny sochy Lenina.

V květnu 2015 přijal Kyjev zákon o dekomunizaci, jehož cílem bylo odsoudit komunistický režim a zakázat sovětské symboly. Křížová výprava dekomunizace vyžaduje, aby byla všechna zařízení s názvy sovětských osob bez ohledu na jejich status přejmenována. V této křížové výpravě je také jakákoli zmínka a komunismu, sovětské moci nebo jejich institucích považována za nelegální.

Jedno z největších pozdvižení poslední doby bylo poháněno členy ukrajinského parlamentu, když se rozhodli přejmenovat město Dněpropetrovsk na Dněpr a město Kirovograd na Kropivnitsky. Podle ukrajinských orgánů bylo po celé zemi přejmenováno 987 osad.

V praxi to vypadá tak, že v průběhu této kampaně nové orgány dělají vše pro to, aby se zbavily všeho, co připomíná sovětské časy, ale také všeho, co připomíná vazby mezi Ukrajinou a Ruskem. A tak, třída Moskovsky Avenue byla přejmenována na Bandera Avenue. Kromě toho Ústav národní paměti zveřejnil seznam 520 historických jmen, jejichž činnost spadá pod zákony o dekomunizaci.

 

(TASS/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:AP Photo/Igor Chekachkov)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*