Může kvůli Krymu propuknout válka? Jistěže může, ale doufejme, že ne

Může kvůli Krymu propuknout válka? Jistěže může, ale doufejme, že ne

Případ Krymu je školským, či exemplárním případem toho, jak třenice mezi různými národy a státy mohou vyvolat válku. Dvě sousední země, Ukrajina a Rusko mají na problém Krymu zásadně odlišný názor a ten také vehementně hájí…

Ukrajina argumentuje tím, že má poloostrov Krym zapsaný v „katastru nemovitostí“ jako svoje území. Ale ono tomu nemusí být přesně tak. Jsou totiž hlasy, že Ukrajina je jednou z mála, ne li dokonce jedinou zemí, která v OSN nespecifikovala své hranice.

Ukrajina považuje Krym za své území, okupované Ruskem a je zcela hluchá k námitkám, že ji toto území přiřkla diktátorská Komunistická strana Sovětského svazu a že nějaké odvolávky na schválení nejrůznějšími sověty jsou naprosto neplatné.

Mnozí diskutéři ale na toto schválení různými sověty poukazují, aniž by si uvědomili, že po pádu „komunismu“ zůstávají v platnosti pouze ty právní úkony, které se týkají jednotlivých občanů. Narození, smrt, svatba, rozvod a popřípadě i majetkové věci jsou ponechány beze změny.

Vše ostatní, všechna rozhodnutí totalitní vlády, třeba zrovna to o Gulazích je možné podrobit revizi a také se tak děje. Chybou a smůlou ruské strany je samozřejmě to, že se nesnažila o změnu statutu Krymu hned při vyhlašování samostatnosti Ukrajiny.

Na to ovšem lze říci pouze jednu jedinou věc, doufám, že Bedřich Marjanko promine: „Kdyby byly v řiti ryby, nemuselo by být rybníka. Strčil bys prst do p*dele a vytáhl kapříka“. Takže reminiscence na více než čtvrt století staré události nemají cenu.

Sporné také je, zda se Rusko Krymu zmocnilo silou. To myslím v žádném případě a jeden, ale nikoli jediný důvod je ten, že ukrajinské síly na poloostrově nekladly žádný významný odpor. Myslím, si, že ruská akce byla spíš zajišťovací, než dobývací.

Ono opravdu nebylo co a hlavně koho dobývat. Každý si představí, jak by to u nás asi tak vypadalo v roce 1968, kdyby zde žilo 60% občanů SSSR, zapálených pro socialismus. Pak by ale ta akce vůbec nevznikla, že?

Zdejší diskutéři nejsou schopni pochopit, že obyvatelé Krymu, určitě Rusové, ale snad i Ukrajinci, měli Kyjevského režimu po krk a po Majdanu pak zvláště. A že se, bez ohledu na události roku 2014, již dávno chtěli o Ukrajiny trhnout.

Ale tak demokratická, jako Velká Británie, Ukrajina ani zdaleka není a zatímco ta požadavkům Skotska na vypsání referenda o samostatnosti naslouchá, Ukrajina, kdyby to bylo možné by s takovými požadavky zatočila jako královna Alžběta I.

Skotská královna Marie Stuartovna učinila tu hloupost a jakkoli to na ní bylo nastražené, tak souhlasila se spiknutím s cílem zavraždit královnu. Ani tehdy tajné služby nelenily a tak výsledkem byla její poprava 8.února 1587 na zámku Fotheringhay

Tyto metody již, bohudík, patří minulosti, i když docela nedávné. Nakonec od poslední popravy z politických důvodů neuplynulo u nás až tak mnoho vody a i když jsem to neměl původně v plánu, musím zmínit nehynoucí zásluhy Jiřího Rumla na popravě Milady Horáková.

Každý článek musí mít svou délku. Čeho je moc, tak toho je příliš. Nezmínil jsem ještě strategický význam Sevastopolské námořní základny pro Rusko. Mnozí nadšenci zde argumentují, že pro letadlové lodě US Navy nemá ten přístav žádný význam.

Takže, pro ty, kteří trvají na „nulovém významu“ několik faktů:

List of current ships of the United States Navy

From Wikipedia, the free encyclopedia

george washingtonUSS George Washington (CVN-73)Carrier Strike Group formation sails in the Atlantic

Ocean USS Constitution under sail for the first time in 116 years on 21 July 1997.

The United States Navy has over 440 ships in both active service and the reserve fleet, with approximately 70 more in either the planning stages or under construction, according to the Naval Vessel Register and published reports. This list includes ships that are owned and leased by the U.S. Navy; ships that are formally commissioned, by way of ceremony, and non-commissioned. Ships denoted with the prefix „USS“ are commissioned ships. Prior to commissioning, ships may be described as a „pre-commissioning unit“ or PCU, but are officially referred to by name with no prefix.[1] US Navy support ships are often non-commissioned ships organized and operated by Military Sealift Command. Among these support ships, those denoted „USNS“ are owned by the US Navy.[1] Those denoted by „MV“ or „SS“ are chartered.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_current_ships_of_the_United_States_Navy

Ale hlavně. Nikdo, žádná četa, rota či prapor nedobývá nějakou kótu, nějaký objekt či území jen proto, aby ho jejich armáda nějak využila.

Možné to samozřejmě je, ale zásadním úkolem je vždy protivníka vyhnat a sebrat mu ten jeho opěrný bod. O tom je dnes třeba bitva o Mosul.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*