Muslimské státní svátky v Německu? Návrh ministra vnitra se setkal s bouřlivou reakcí

Muslimské státní svátky v Německu? Návrh ministra vnitra se setkal s bouřlivou reakcí

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere podnítil silný odpor v jeho vlastní straně a mezi politickými spojenci tím, že naznačil, že Německo zavede muslimské státní svátky. Ministr vnitra byl nicméně podpořen vůdcem sociálních demokratů Martinem Schulzem.

„Jsem připraven diskutovat o tom, zda bychom měli také zavést muslimské státní svátky,“ uvedl de Maiziere na začátku minulého týdne a dodal, že německé úřady „by to mohly snadno provést“.

Ministr dále vysvětlil, že v některých německých státech, kde žije mnoho katolíků, již existují určité nábožensky vyhlášení svátky, zatímco v jiných částech země nejsou oficiálně zavedené.

„Na místech, kde je mnoho muslimů, proč bychom také nemohli diskutovat o zavedení muslimských svátků,“ řekl ministr na volební akci, kterou uspořádala jeho strana, křesťansko-demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelová, před regionálními volbami v Dolním Sasku.

Jeho návrh však rychle vyvolal vlnu rozhořčení v řadách jeho vlastní strany, stejně jako mezi jeho bavorskými spojenci – konzervativní křesťanskou sociální unií CSU).

„Naše křesťanské dědictví je neobchodovatelné,“ uvedl Alexander Dobrindt, šéf frakce CSU v německém federálním parlamentu, když komentoval prohlášení de Meiziera.„Zavádění muslimských svátků v Německu nepřipadá v úvahu,“ dodal.

Jeho slova zopakoval další člen CSU, expert na vnitřní politiku Stephan Mayer, který uvedl, že „Německo po staletí neslo dědictví křesťanských tradic a bylo jimi definováno.“

„Od té doby se nic v této oblasti nezměnilo,“ uvedl a dodal, že tvrzení, že „islám patří Německu“, nemůže být dokázáno ani historickou zkušeností ani současnou situací.

Maiziereho kolega a přední člen CDU, Wolfganga Bosbacha, byl však ve své kritice více opatrný. Uvedl, že i když všichni v Německu mají právo oslavovat jakékoli náboženské svátky, které chtějí, právní ochrana nekřesťanských svátků „je jinou záležitostí.“

Politik uvedl, že nemá důvod diskutovat o takových otázkách a řekl, že politici by se měli místo toho zeptat „kdy budou mít křesťané ve všech muslimských zemích stejnou náboženskou svobodu jako muslimové v Německu.“

Mezitím zástupce šéfa CSU Manfred Weber varoval, že takový krok by mohl skutečně bránit integraci muslimů do německé společnosti a argumentoval tím, že státní svátky nemohou být zaváděny pouze k tomu, aby sloužily potřebám určitého společenství.

Jeho prohlášení však zpochybnil Aiman Mazyek, šéf Ústřední rady muslimů v Německu, který uvedl, že zavedení muslimských svátků podpoří integraci.

Takové svátky by ukazovaly, že muslimové jsou součástí Německa a byly by znamením „vzájemného porozumění a dobrého přátelského soužití“ v různých částech německé společnosti,“ řekl Mazyek deníku Passauer Neue Presse.

Ministr vnitra však získal podporu nejen z ústřední rady muslimů v Německu, ale také od Martina Schulze – vůdce sociální demokracie a politického rivala.

„Tento návrh bychom měli promyslet“ řekl Schulz německé tiskové agentuře DPA. Schulz také odsoudil útoky CDU a CSU proti Maizierovi.

V Německu musí mít každý možnost předložit návrh a pak o něm diskutovat vážně a bez obav, řekl Schulz.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*