Muslimové se smějí modlit v pracovní době, rozhodl švédský soud

Muslimové se smějí modlit v pracovní době, rozhodl švédský soud

Švédští zaměstnavatelé nesmějí svým zaměstnancům bránit v modlení během pracovní doby, rozhodl švédský správní soud v Malmö.

Rozhodnutí vyžaduje, aby zaměstnavatelé povolili muslimům rituály na pracovišti, jako je vytahování jejich modlitebního koberce, klanění se Mekce a modlení se k Alláhovi.Soud v Malmö tak zrušil rozhodnutí městské rady v Bromöllu na jihu země, která loni výslovně zakázala modlitby během prácovní doby.

Zákaz byl namířen proti všem náboženstvím, ale prakticky omezoval ortodoxní muslimy, kteří se modlí na koberci až pětkrát denně. Ostatní věřící tradičně chodí do chrámů mimo prácovní dobu.

Rozhodnutí prosadili radní ze Švédských demokratů, ale i Křesťanských demokratů.

V loňském roce nahlásil případ jeden obyvatel města diskriminačnímu ombudsmanovi, který ho poté poslal ke správnímu soudu k přezkoumání. Podle rozhodnutí soudu městská rada rozhodla, že omezení muslimské modlitby na pracovišti je porušením švédské ústavy a náboženských svobod zaručených Evropskou unií.

Radní tvrdili, že rozhodnutí nelze považovat za úplný zákaz všech modliteb.

Stále se hovoří o možnosti konzultace a udělování individuálních výjimek. Soud však tento argument odmítl, protože původní rozhodnutí takovou možnost nestanovilo.

Zatím není jasné, zda se rada hodlá proti verdiktu odvolat. Práci rady Böromel může zkomplikovat i skutečnost, že je v současné době bez předsedy, neboť poslední z nich, Eric Berntsson, odstoupil v srpnu z osobních důvodů.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*